Gazze’de 2014’te Yıkılan 1200 Ev Hala Yapılmadı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Vekili Naci Serhan yaptığı açıklamada Gazze’de işgal güçlerinin 2014 saldırısında yıkılmış 1200 kadar konutun inşasının yenilenmesine ihtiyaç olduğunu ve bunun da yaklaşık 50 milyon dolar tutacağını belirtti.

Serhan radyoya yaptığı açıklamada işgal güçlerinin yıktığı binaların %90’ının tamamen tasfiye edilip yeniden inşa edildiğini bunların da toplam 11 bin konuttan oluştuğunu, buna ek olarak söz konusu saldırıdan önce zarar görmüş 1000 konutun yenilendiğini belirtti.

Serhan kısmen zarar gören evlerin onarımı için de 300 milyon dolara ihtiyaç olduğunu, bunun 200 milyon dolarlık kısmının bağışlandığını, 100 milyon dolarının kaldığını ancak yardımların kesilmesi sebebiyle bakanlığının sıkıntı çektiğini ifade etti.

Serhan, tamamen yıkılan veya kısmen zarar gören evlerin sahiplerinin yeniden evlerine kavuşturulması için gerekli yardımların temin edilmesi amacıyla yoğun çalışma yapılması üzere birkaç gün önce UNRWA ile anlaşma yaptıklarını belirtti.

Serhan, kullanılamayacak durumdaki evlerin inşası için de 50 milyon dolara ihtiyaçlarının olduğunu, bunun temin edilmesi durumunda bağışçıların tahmin ettiklerinden daha büyük bir başarının gerçekleştirileceğini umduklarını söyledi.