Gazze Trajedisi, İsrail İle Normalleşen Ülkeler İçin Utanç Kaynağı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi Tunus’un yeni Tahran Büyükelçisi’nin güven mektubunu teslim etme merasimde, Siyonist rejimin ABD’nin doğrudan himayesi ile şu sıralarda Gazze’de işlediği insanlık dışı cinayetler ve acı verici trajedinin bu câni ve ırkçı rejim ile ilişkileri normalleştirmeye doğru hareket eden ülkeler için utanç verici olduğunu belirtti.

Tunus’un yeni Tahran Büyükelçisi İmad er Rahmuni bugün güven mektubunu Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’ye teslim etti.
Görüşmede Reisi, İran İslam Cumhuriyeti ve Tunus’un siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için ciddi iradeye sahip olduğunu ifade etti.

İran’ın tüm tehditler ve yaptırımlara rağmen elde ettiği değerli deneyim ve kabiliyetlerini dost ve kardeş ülke Tunus ile paylaşmaya hazır olduğunu belirten Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında Tunuslu mevkidaşının Siyonist rejim ile ilişkileri normalleştirmeyi reddeden tutumunu takdir etti.

Tunus Büyükelçisi de görüşmede, Filistin milletinin kurtuluşu ve ülkülerinin gerçekleşmesi için İslam ülkelerinin yakınlaşmasının bir zaruret olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Reisi bugün Brezilya’nın yeni Tahran Büyükelçisi Edwardo  Ricardo’nun güven mektubunu da kabul ettiği görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti ve Brezilya’nın Filistin meselesine yönelik ortak tutumlarına işaretle, insani yardımların gönderilmesi, Gazze bombardımanın durdurulması, ablukanın kaldırılması ve de Filistin milletinin haklarının iadesinin, bir öncelik ve önemli istek olarak BM Güvenlik Konseyi’nde el alınması gerektiğinin altını çizdi.