GAZZE İçişleri Bakanlığından SUİKAST Soruşturma Detayları

Filistin İçişleri Bakanlığı sözcüsü Iyad El-Bezm, Gazze kentinde düzenlediği basın toplantısında, patlayıcının bölgeye El-Hamdallah’ın ziyaretinden üç gün önce yerleştirildiğini açıkladı.

Patlayıcının Filistin Başbakanı’nın kamuoyuna açıklanmayan sürpriz ziyaretinden üç gün önce yerleştirilmiş olması “Ziyaret hakkında hücreye kim bilgi verdi?” sorusunu gündeme getirdi.

Basın toplantısının sonunda şüphelilerin itirafları ve saldırı öncesi hareketlerine dair belgeler ile saldırının gerçekleşmesinde kullanılan cep telefonu numaraları hakkında bilgiler sunuldu.

Soruşturma ve güvenlik güçlerinin yoğun çabaları sonucu bombalı saldırının baş şüphelisi Enes Abdülmalik Ebu Huse’ye ulaşıldığını belirten El-Bezm, Ebu Huse’nin evine yapılan baskında saldırıda kullanılan patlayıcının yapımında kullanılan maddelerin aynısının, silahların ve bazı delillerin ele geçirildiğini açıkladı.

El-Bezm, güvenlik güçlerine ulaşan bilgiler sonucu şüphelilerin yerlerinin tespit edildiğini ve kuşatıldıklarını, Ebu Huse’nin üzerindeki patlayıcıyla intihar ettiğini, bu sırada şüphelilerden iki kişinin yaralandığını, yaralılardan birinin daha sonra hayatını kaybettiğini, diğerinin sorgusunun ve tedavisinin sürdüğünü, çatışmalar sırasında güvenlik güçlerinden de iki kişinin şehit olduğunu ifade etti.