Gazze İçişleri: SİLAH Birliği İlkesi DİRENİŞ İle Çelişmez

Bakanlık sözcüsü Iyad El-Bezm, Filistin Yönetimi’nin silahıyla direniş silahının paralel olduğunu ve kesişmediğini, birinin toplumun güvenliğini sağladığını ve diğerinin Filistin halkını işgalci düşmana karşı koruduğunu ifade etti.

İyad El-Bezm, işgale karşı direnişin meşru bir hak olduğunu ve bu hakkın uluslararası hukuk tarafından garanti altına alındığını hatırlattı.

Filistin Yönetimi ve Fetih hareketi yetkililerinden bazıları son günlerde Rami El-Hamdallah başkanlığındaki hükümetin Gazze Şeridi’nde görevini yapabilmesi için silah birliğinin sağlanması gerektiğini dile getirmişti.

Silah birliği kavramı ile Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin dışında hiç kimsenin ve grubun elinde silah bulunmaması, Gazze Şeridi’ndeki direniş gruplarının silahlandırılması kast ediliyor.

Gazze Şeridi’ndeki gruplar direniş silahının uzlaşı görüşmelerinde gündeme gelmediğini ve pazarlık konusu yapılamayacağını belirtirken Filistin Yönetimi yetkilileri ve Fetih liderleri uzlaşının sağlanabilmesi için Gazze Şeridi’ndeki direnişe ait silahın Filistin Yönetimi’ne teslim edilmesi gerektiğini öne sürüyor.