GAZZE’de Şanlı Direniş ve İSRAİL’e Verilen 4 MESAJ!

Siyonist İsrail’in isteği ve Mısır’ın aracılığıyla Filistin direniş kuvvetleri ile İsrail arasında ateşkese varıldı. Ateşkes’in “Filistin Direnişinin İsrail’e verdiği yeni mesajlar”ın olduğunu belirten analistler mesajları şu dört başlıkta sıraladı:

– Filistin Direnişi tarafından ateşkesin kabul edilmesi, İsrail’in hiçbir karşılık almaksızın Gazze’ye saldırı döneminin son bulduğu ve saldırısının tekrarı durumunda şimdikinin birkaç misli cevaba katlanmak zorunda kalacağı mesajını içermektedir.

– Filistinlilerin Siyonist rejimin Pazar gecesi yaptığı saldırıya verdiği cevap, direniş güçlerinin füze gücünü İsraillilerin yüzüne daha kuvvetli bir şekilde çarptı ve Demir Kubbe’si ile övünen bu rejimi, darbelere açıklığı ve güvenliği hakkında ciddi sorularla yüz yüze getirdi.

– İsrail bu son saldırıların ışığında, tehdit ya da rüşvet yoluyla tüm Arap şeyhliklerini kendi safına çekse bile Filistinlilerin hakları ve işgal karşısında mücadele şiarlarında sabit kalan Direniş Ekseninin hâkimiyetindeki kuzey ve güney sınırları hakkında ciddi endişe duyması gerektiği neticesine vardı.

– Gazze’de son iki günde gerçekleşen bu hadisede direniş fraksiyonlarının ellerinin üstün olması öyle gözüküyor ki Trump’ın “yüzyılın anlaşması” projesini de yeni sorunlarla yüz yüze getirmiş oldu.  ABD bu projeyi ıslah edip erteleyecek mi yoksa Filistin sahasındaki gerçeklere göz yumup uygulanmasında ısrar mı edecek? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günler ve aylarda belli olacak.