Gazze SAĞLIK Sektörü ÇÖKÜŞÜN Eşiğinde

Birleşmiş Milletlerin işgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Haklarıyla ilgili özel raportörü Michael Lynk ve sağlık haklarının korunması için bağımsız uzman Danius Boras yayınladıkları ortak bildiride:

“Raporlar, son 12 haftada İsrail askerlerinin kurşunlarıyla yaralanan Filistinlilerin yükünün Gazze’deki sağlık kuruluşlarının omzuna yüklendiğini gösteriyor. Zaten yükü ağır olan bu kuruluşlar çöküşün eşiğine geldi. Bu durum ciddi endişeler doğuruyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre bu süre içinde göstericilerden yaralanan 8 bin kişinin hastanelere kaldırıldığı, bunlardan 3 bin 900’ünün gerçek mermilerle yaralandığı belirtildi.

Öte yandan, Gazze’de tedavi imkanı olmayan yaralıların Gazze dışında tedavi görmek için sevk ve izinlerden mahrum edilmelerinin makul olmadığı ifade edilen açıklamada, “İsrail, tedavi için Batı Şeria’daki hastanelere gitmek üzere yapılan 93 başvurudan sadece 24’ünü kabul etti. 49 kişinin talebi reddedildikten sonra insanlar Batı Şeria ve Kudüs’teki hastanelerde tedavi olma isteklerinden vazgeçtiler” ifadeleri kullanıldı.

Bunun yanı sıra, bildiride Gazze’de hastanelere kaldırılan yaralıların diğer yaralıların tedavi görmesi için hastanede kalmaları gereken süreden önce çıktığı, yaşanan sıkıntılar nedeniyle 6 bin insanın ameliyatı ertelenirken, temel ilaç ve medikal malzemelerin ise tamamen tükenmiş durumda olduğu kaydedildi.