GAZZE’YE ÖZGÜRLÜK Gemisine Siyonist Saldırı

İşgal güçleri Özgürlük Gemisi’ni Gazze Limanı’ndan ayrıldıktan dört saat sonra ikindi vakti kuşattı.

Gemiye eşlik eden görgü tanıkları, işgal güçlerinin sahilden yaklaşık 11 mil uzaklaşan teknenin önünü keserek teknedekileri tehdit ettiğini söyledi.

Ablukayı Kırma Komitesi sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye, işgal donanmasına ait dört hücumbot tarafından kuşatılan tekneyle irtibatın kesildiğini bildirdi.

Özgürlük Gemisi’nde bulunanların hayatlarından tamamen işgal rejiminin sorumlu olduğunu belirten Ebu Silmiyye, bugün akşam saatlerinde Gazze Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, işgal güçlerinin tekneye yoğun bir şekilde ateş açtığını ve ele geçirdiği tekneyi hızlıca Aşdod Limanı’na götürdüğünü söyledi.

Etkinliğin barışçıl olduğunu ve teknede hasta, yaralı ve öğrenci 17 kişinin bulunduğunu kaydeden Ebu Silmiyye, teknenin Gazze halkının acısını ve ümidini taşıdığını ifade etti.

Ebu Silmiyye, Gazze’nin 12 yıldır uygulanan ablukayı kırmaya karar verdiğini belirterek, teknenin Oslo Anlaşması’ndan bu yana Gazze’den çıkıp bu kadar mesafe kat eden ilk tekne olduğunu açıkladı.

İlk andan itibaren Kızılhaç’la irtibata geçtiklerini ve etkinliğin barışçıl olduğunu söylediklerini bildiren Ebu Silmiyye, “İsrail korsanlığı karadan ve denizden ablukayı kırma çabalarımızı engelleyemeyecek” dedi.

Komite Başkanı Zahir Biyravi de yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin korsanlığının uluslararası aktivistlerin etkinliklerini daha büyük bir kararlılıkla sürdürmelerine yol açacağını söyledi.