Hindistan’ın Keşmir İşgaline İsrail Modeli…

Hindistan’ın New York Başkonsolosu Sandip Çakravorti, katıldığı özel bir etkinlikte, Keşmir için İsrail rejiminin Filistin’e yaptığı gibi, yasadışı yerleşim birimleri inşa edilmesi çağrısı yaptı.

Middle East Eye’in haberine göre Hindistan’ın New York Başkonsolosu Sandip Çakravorti, Keşmir için önerdiği siyonist yerleşim modeli ile 1990 yılında Keşmir’de yaşanan Hindistan karşıtı olaylar sebebiyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan ve Pandit olarak bilinen Keşmirli Hinduların geri dönebileceğini ifade etti.

Hindistanlı diplomat, etkinliğe katılanlardan, hükümetin, planlarını hayata geçirmesi için, zaman istedi.

Çakravorti, bu şekilde, güvenliğin artacağı ve mültecilerin çok kısa bir sürede geri döneceğine inandığını söyledi. İsrail’in Batı Şeria’daki yasadışı yerleşimlerini kastederek dünyada bu modelin bir örneğinin olduğunu ifade etti.

Öte yandan Hindistan’ın, Keşmir’in özel statüsünü iptal etmesi gibi, yasadışı yerleşim planları da tepki çekmeye devam ediyor.

1990’lı yıllarda yaşanan olaylar sebebiyle yaklaşık 100 bin Keşmirli Hindu’nun bölgeyi terk ettiği ifade ediliyor. 1980’lerin sonunda başlayan Hindistan karşıtı eylemlerde 70 bin Keşmirlinin öldüğü ve 7 bininin de kayıp olduğu belirtiliyor.

İsrail ile Hindistan’ı ilişkileri, Hindistan’da 2014 yılında Narendra Modi’nin iktidara gelmesinden bu yana oldukça gelişti.

Hindistan, yıllık bir milyar dolar ile, İsrail silahlarının en büyük müşterisi konumunda bulunuyor.