GAZZE-MISIR Sınırına TAMPON Bölge

Bakanlık sözcüsü Iyad El-Bezm yaptığı açıklamada, sınır boyunca görüşü engelleyen yüksek yerlerin düzleneceğini, güvenlik kameraları yerleştirileceğini ve gözetleme kuleleri inşa edileceğini söyledi.

Sınır güvenliğinin sağlanması için bakanlığın elinden gelen her şeyi yapacağını belirten El-Bezm, bu uygulamaya Hamas heyetinin geçtiğimiz günlerde Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Mısırlı yetkililerle yapılan görüşmelerde karar verildiğini ifade etti.

El-Bezm, sınıra inşa edilecek tampon bölgeyle Mısır tarafına sınır güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alındığı mesajı verileceğini bildirdi.

Yerel kaynaklar, sınır boyunca gözetleme kulelerinin, aydınlatmanın ve güvenlik kameralarının artırılması için çalışıldığını söyledi.

Tampon bölgenin Gazze Şeridi topraklarında ve 100 metre genişliğinde olacağı, çalışmaların başlatılmasına İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı Vekili Tevfik Ebu Naim ile üst düzey bakanlık yetkililerinin katıldığı belirtildi.

Ebu Naim, tampon bölgenin giriş çıkışa kapalı askeri bölge olacağını ve sınır güvenliğinin güçlenerek uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesine ve arananların dışarıya kaçmasına engel olmaya katkıda bulunacağını kaydetti.