GAZZE’de Kamyonculardan İSRAİL Boykotuna Protesto

Özel sektördeki bazı kurumlar, nakliye sektöründe yaşanan sıkıntıları protesto etmek için Gazze’deki Filistin Bakanlar Kurulu binası önünde gösteri düzenledi.

Gösteride, yıllardır süren İsrail ablukası aleyhinde yazıların yer aldığı pankartlar kamyonların üzerine asıldı, sürücüler bölgedeki ekonomik duruma karşı tepkilerini klakson çalarak gösterdi.

Filistin İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Nebil Ebu Muaylik, giderek kötüleşen ekonomik şartların gölgesinde son dönemde Gazze Şeridi’ne giriş yapan kamyon sayısının günde ortalama binden 300’e gerilediğini aktardı.

Filistin yönetiminden özel sektöre destek olmasını isteyen Ebu Muaylik, uluslararası toplumun da İsrail’in bölgede uyguladığı ablukanın kaldırılması için harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Ebu Muaylik, ayrıca gelecek dönemde, Filistinli vatandaşlar arasındaki işsizlik oranında yaşanacak artış konusunda uyarıda bulundu.

“Bu zor şartlar altında yaşayamıyoruz”

Gösteriye katılanlardan Ebu Esed ise Gazze’deki nakliye şirketlerinin yaşadığı zorluklara dikkati çekmek için toplandıklarını belirterek, “Tüm dünyaya ve bu ablukaya destek veren herkese sesleniyoruz: Bu zor şartlar altında yaşayamıyoruz.” dedi.

Gazzeli Ebu Esed, Filistin yönetiminden de bölgede uygulanan vergilerin kaldırılmasını istedi.