GAZZE’de Bir Şeylerin Düzelmesi İçin ADIM Atma Vakti!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada Gazze’deki durumun iyileştirilmesi için acil müdahale gerektiğini söyledi. Guterres aynı zamanda Gazze’nin gelecekte kurulması planlanan Filistin devletinin de ayrılmaz bir parçası olacağını vurguladı.

Guterres bu konudaki tespitlerini BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi’nin New York’ta BM’nin genel merkezinde düzenlenen yıllık toplantısının açılışında yaptığı konuşmada dile getirdi.

Guterres konuşmasında şu an Gazze’deki problemin tehlikeli boyutlarda olduğuna ve iki milyon insanın sürekli artan bir fakirlikle hayatını idame ettirmek zorunda kaldığına dolayısıyla acil müdahaleye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Bölgede işsizlik ortalamasının çok yüksek olduğunu ve bu insanların ufuklarında da bir iş bulma fırsatının görünmediğini vurguladı.

Guterres konuşmasında İsrail’in Gazze bölgesinden dışarıya ve dışarıdan bu bölgeye ticari mal akışını ve fertlerin geçişlerini engelleme işlemlerini durdurması gerektiğini hatırlattı.

Guterres İsrail’i, uluslararası yasanın izin verdiği derecede aşırı bir durum söz konusu olmadığı takdirde Filistinlilerin düzenlediği gösterilere karşı güç kullanmamaya çağırdı.