GAZZE Hiç Bu Kadar KÖTÜ Olmamıştı

El-Hayek, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, abluka nedeniyle yaşanan ekonomik ve ticari durgunluğun devam etmesi halinde Gazze Şeridi’nde ekonomik ve insani felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Yerel piyasalarda, mali işlemlerde, banka işlemlerinde, ithalat ve ihracatta tamamen çöküş belirtileri görülmeye başladığını kaydeden El-Hayek, Kerem Ebu Salim Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne giren tır sayısının günlük 800 tırdan 340 tıra düştüğünü bildirdi.

El-Hayek, Kerem Ebu Salim Kapısı’ndan giren tırlardan yüzde 60’ının gıda maddesi ve geri kalan yüzde 40’ının da uluslararası projeler için inşaat malzemesi, yakıt ve mutfak tüpü gazı taşıdığını söyledi.

Gazze Şeridi’ne girenin sadece halkın yeme içmesi için gerekli temel ihtiyaç maddeleri olduğunu belirten El-Hayek, Gazze halkının günlük yaşantısında iyi yönde hiçbir değişiklik olmadığını ifade etti.

Gazze Şeridi’ndeki göstergelerin daha önce görülmemiş derecede gerilediğine dikkat çeken El-Hayek, işsizlik oranının yüzde 46,6’ya ulaştığını, fakirlik oranının ise yüzde 65’i geçtiğini açıkladı.