GAZZE Hastanelerinde KATI Tasarruf Programı!

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, insan hakları kuruluşlarının Gazze’deki hastanelerin hizmetlerini sürdürebilmek için yakıta büyük ihtiyaç duymasını görmezden gelmesine tepki göstererek gidişatın böyle devam etmesi durumunda bu hastanelerin kısmen felç olacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra yayınladığı basın açıklamasında mevcut durumun acil müdahaleyi gerektirdiğini, insanî yardım kuruluşlarının yüzlerce çocuğun ve değişik birimlerdeki hastaların canlarını kurtarma sorumluluğu taşıdığını dile getirdi.

El-Kudre açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Uluslararası kuruluşların yaptığı yakıt bağışı Kasım 2018’de bitti ve şu ana kadar hastanelere herhangi bir bağış tahsis edilemedi.”

El-Kudre yaşanan sıkıntıdan dolayı katı tasarruf programı uygulamak zorunda kaldıklarını, daha küçük hacimli jeneratörler kullandıklarını, bunun da bazı hizmetlerin durması sonucunu doğurduğunu ancak yine de sıkıntının giderek arttığını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada da yakıt sıkıntısından dolayı Gazze’de birçok hastanın hayatının tehlikede olduğunu ve bazı hastanelerde hizmetlerin durma noktasına geldiğini hatırlatmıştı.

Siyonist işgal rejimi on üç yıldan beri Gazze’ye abluka uyguluyor. Ablukaya Mahmud Abbas yönetimi de muhtelif uygulamalarıyla ve memurların maaşlarını kesmek suretiyle destek veriyor.