GAZZE Halkı, UÇURUM Kenarında!

Doğrusu tablo, Siyonist rejimin Gazze sınırında meydana gelen gelişmeler nedeniyle afalladığını, bocaladığını, el ve ayağının birbirine dolandığını, burada süren güvenlik sorunu gerçeğinden de kaçtığını gösteriyor.

Siyonist işgal rejimi, Gazze üzerindeki abluka kalkmadan Dönüş Yürüyüşlerinin durdurulabileceğini düşünüyor. Dönüş hakkı ve üzerindeki ambargonun kalkması için büyük bir direniş gösteren bir halka bunu kabul ettirmek mümkün görünmüyor.

Henüz amacına ulaşmayan Büyük Dönüş Yürüyüşleri, neredeyse bir yılını dolduracak.

Burada işgalciyle işgale karşı direniş gösteren bir halk arasında bir irade savaşı sürüyor.

Uçurumun kenarında yürümek, Siyonist Ordu Bakanı Avigdor Lieberman ile Siyonist Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un oynadığı tehlikeli bir oyundur. Ama bunun farkında değiller.

Siyonist komutanlar ise tehditler savurarak, amacına ulaşmadan kimsenin durdurmaya gücünün yetmeyeceği yürüyüşlerin durdurulması için tarih vermeye kadar ileri gittiler.

İşgal güçlerinin Gazze sınırında yapılan gösterilere müdahale etmesine, masum ve savunmasız insanların kanına girmesine bakarak, Siyonist işgal rejiminin takip ettiği politikanın, işgal güçleriyle direniş arasında yeni bir çatışmayı zorunlu kıldığını söyleyebiliriz.

Son günlerde Gazze sınırı yangın yerine dönüşmüş durumda. Önümüzdeki Cuma daha büyük olaylar yaşayabiliriz. Direnişin işgalcinin tehditlerine cevap vereceği ve misilleme yapacağı kesindir.

Gençler ise daha ileriye atılarak binlerce kişiyle sınıra yürüyebilir, işgal güçlerinin karizmasını çizebilirler. Tabi bunu barışçıl gösteri ve yürüyüşleriyle yapacaklardır.

Sadece Mısır bu hafta sürdürdüğü çabalarla Abbas’ın Gazze’ye yönelik yaptırımlarını durdurma, işgal rejimiyle yapılacak ateşkes konusundaki vetosunu kaldırma, Gazze üzerindeki ambargoyu kaldırma ve işgalcinin Gazze’ye saldırılarını durdurma konusunda başarılı olabilir.

Yoksa olup biteni meşru göstermenin zor olduğu bu aşamada işgalciyle direniş arasında kesinlikle yeni bir çatışma yaşanacaktır.

Direnişin kendini zapt etmesi bu aşamada son bulabilir. Buna belki de iyice yaklaştık.

Ya da işgalci, uçuruma yuvarlanacağı bir aşamaya götürecek bir saldırıya da başlayabilir.

İyad El-Kara / Filistin