Gazze ELEKTRİK Krizi SU Krizini Vahim Hale Getirdi

Enerji Yönetimi Başkan Yardımcısı Mazin El-Benna düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gazze bölgesi su depolarındaki miktarların tükenmesi sebebiyle ciddi şekilde sularda kirlenme ve yetersizlik sıkıntısı yaşıyor. Mevcut sular da içme için elverişli değil.”

El-Benna, Hamas’ın 2006’da seçimleri kazanması yüzünden bölgeye yardım gönderen devletlerin bu yardımlarını büyük ölçüde kesmeleri sonucunda yerel kurumlarla kaynak temin etmeye çalıştıklarını ancak ihtiyacın karşılanması için yeterli kaynağı temin etme imkânı bulamadıklarını ifade etti.

GÖZAT  MAHMUD ABBAS Yönetimi GAZZE Elektrik Krizini DERİNLEŞTİRİYOR

Enerji Yönetimi Başkan Yardımcısı sağlıklı su temin edebilmek için muhtelif projeler geliştirdiklerini fakat bu projeleri hayata geçirmek için yeterli malî kaynak temin edememekten dolayı sıkıntı çektiklerini dile getirdi.

Hâlen yaşanan su sıkıntısında birinci sorumlunun işgal yönetimi olduğuna dikkat çeken El-Benna, Gazze’nin kullanmak zorunda olduğu su kaynaklarının yüzde doksanının işgal yönetiminin kontrolünde olduğunu vurguladı.