Maariv: Netanyahu, İran Dosyasına Yoğunlaşıyor

Maariv Gazetesi, beklentiler ve tahminlerin aksine, Netanyahu’nun Donald Trump’a mesajında Amerika’nın yeni siyasetinin tayin edilmesinin ve kabinenin kurulmasının ardından  yakın bir zamanda görüşme umudunu iletti. Siyasi gözlemciler, Trump hükümetinin Barak Obama’nın başkanlığı dönemindekinin tersine Siyonist rejimi her konuda tamamen destekleyeceğini ifade ediyorlar.

Maariv, Netanyahu’nun Trump hükümetinin İran’ın bölgesel taleplerinin önünü alacağını ve İran ile yapılan nükleer enerji anlaşmasını yeniden gözden geçireceğini umduğunu ve özellikle Netanyahu’ya geçen ay aklında böyle bir düşüncenin olduğunu belirttiğini yazdı.

Ayrıca Netanyahu son olarak kişisel facebook hesabında Trump ile yakın zamanda, sürekli İsrail’in yok olmasını isteyen İran tehlikesiyle mücadele yollarını incelemeyi planlandığını belirtti.

Trump İle İsrail’i Yok Etmek İsteyen İran Tehdidini Konuşacağım!

Bu doğrultuda, Binyamin Netanyahu  geçtiğimiz gün yayınladığı video mesajında İran milletine hitap ederek İran devletine saldırdı. Netanyahu bu video mesajında şunları belirtti: “Trump ile, sürekli İsrail’in yok olmasını isteyen İran tehdidine nasıl karşı konulacağı hakkında bir an önce konuşmak istiyorum.’’

Netanyahu sözlerinin  devamında: “Umut ediyorum ki, mesajım büyük ve küçük, dindar ve komünist, kadın ve erkek bulundukları her yerde  tüm İranlılara ulaşır.” dedi. 

Netanyahu konuşmasının devamında, İran’ın kendi halkını özgürlükten mahrum ettiğini, seçimlere baş vuran binlerce kişiyi adaylıktan men ettiğini, fakirlerin mallarını başka kişilere yardım amacıyla gasp ettiğini ve her gün İsrail’in yıkılması sloganını  attığını da iddia etti.

Netanyahu Halklara Dostmuş!!!

İran devletinin İsrail’le düşmanlık ve husumet tohumları ekmesinin  tamamen yanlış olduğunu öne süren Netanyahu, ‘’Biz sizin dostlarınızız, sizin düşmanınız değiliz ve her zaman İran milleti ve devleti arasında ayrım gözettik” yalanına başvurdu.

Netanyahu konuşmasının sonunda İranlı ve İsraillilerin Tahran, İsfahan, Kudüs ve Tel Aviv’de özgürce birbirleriyle görüşebileceği günün geleceğinden umutlu olduğunu da söyledi.

Diğer taraftan Siyonist rejimin Dışişleri bakanı eski yardımcılarından ve Netanyahu’nun danışmanı  Dore Gold bir gazeteye verdiği demeçte, İran’ın Moskova yoluyla Washington ile iletişim kanalları oluşturabileceğini  bu yüzden yanlış anlamaya karşı İran’ın hareketlerinin önünün alınması gerektiğini belirtti.