Gazze’de 24 Saatlik SAVAŞ: İlk ve Son Söz DİRENİŞİN

Daha önce kaybettiğinden daha fazlasına sahip olmayan Gazze, meydana gelen oldukça dakik ve hızlı savaşta son sözü söyleyen taraf oldu.

İşgal güçlerinin caydırıcılığı bitmiş

Son çatışmada Gazze’den atılan roket sayısı 2014 savaşından şimdiye kadar atılan roketlerden fazladır.

Yediot Ahranoot gazetesinde yayınlanan askeri muhabir Yossi Yehoshua’nın makalesinde 12 saat içinde Gazze’den İsrail’e onlarca roket ve havan topu atıldığı, bu sayının son savaştan sonraki dört yılda atılan roketlerin sayısından daha fazla olduğu belirtildi.

Makalede “Gece boyunca sirenler çaldı. Hava kuvvetleri gece Gazze’deki hedefleri boyuna vurdu. Hamas direniş örgütlerine göz kırptı. Askerin cılız ve bitkin misillemesi caydırıcılığı gittikçe eriyen bir orduya bir şey kazandırmaz. Gazze ateşkesi önemsiyorsa da bu çatışmanın onların razı olacağı şekilde sonuçlanmaması gerekir” denildi.

Makalede ayrıca, Gazze çevresine sükûnetin gelmesini isteyenlerin öncelikle yeni çatışmaları önlemek veya büyük savaşlara meydan vermemek için İsrail’in caydırıcılığını geri getirmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Gazete değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Gazze’den ateş açılmasına Hamas izin verdi. Son yıllardan görüldüğü üzere Hamas ateş açmayı tamamen kontrol altına almış durumda. Aşırı örgütlerden gösterilerde ateş açılmamasını istediğinde talimatları harfiyen yerine getirilirdi. Ancak bu kez Hamas hepsine ateş açma izni verdi.”

Sınırlı misilleme

Siyonist muhabirin itiraf ettiği üzere işgal güçlerinin direnişin roket ve havanlarına misillemesi oldukça sınırlıydı. Buna ek olarak İsrail ordusu Filistinlilerin sabahki saldırılarına karşılık vermek ve misillemede bulunmak için beş saat bekledi. Bu süre içinde İsrail son savaştan sonra büyük önem arz eden 30 kadar hedefinin saldırıya maruz kaldığını iddia etti.

Muhabir, ‘İsrail’de Hamas’ın savaş istemediğini söylüyorlar. Ancak şunu öğrendik ki onun niyetinin şifrelerini çözme imkânımız var, Hamas işi sonuna kadar götürmekte kararlıdır’ diyor.

Gazze’de askeri caydırıcılığa paralel olarak siyasi bir çözüm bulunmadıkça Hamas’ın iki çatışma arasını uzatmak için yeni oyun kuralları koymasına izin verilmemesi gerektiğini belirten muhabir, “Siyasi liderliğin Gazze’deki insani krizi minimize etmeleri, oradaki durumun patlayacağı anı beklememeleri gerekir. Oradaki kriz hatamız nedeniyle olmasa da bunu hızlı şekilde çözmek İsrail’in lehinedir” diyor.

Elior Levy ise Yediot Ahranoot gazetesinde yayınlanan makalesinde şu ifadelere yer veriyor: “İsrail’in Gazze’de geniş ve kapsamlı bir askeri operasyonla ilgilenmeyi bir kenara bırakması gerekir. Çünkü diğer zararlara ek olarak devasa ekonomik problemleri de beraberinde getirecek. Gazze çevresindeki yerleşkeleri boşaltmanın getireceği ekonomik yük, yerleşimcilere verilecek tazminat, orduya bağlı yedek askerlerin silahaltına alınıp toplanması, savunma bütçesinin artırılması ve ekonomideki gerileme bunlardan sadece bazılarıdır.”

Dengeler sisteminin sonu

Siyasi ve askeri analist Alex Fishman Yediot Ahranoot gazetesinde yazdığı makalesinde olup bitenin bir nedeninin olduğunu ve Ortadoğu’da savaşların bu şeklide başladığını hatırlatarak makalesini şöyle sürdürüyor: “Geçen Ocak ayında İsrail bir tünele saldırıp İslamî Cihad üyelerinden 14 kişiyi öldürdü. O zaman Hamas, İslamî Cihad Hareketi’nden karşılık vermemesini istedi. Evvelki gün yine İsrail askerleri sınırda İslamî Cihad mensubu 3 kişiyi vurdu. Bununla İsrail-Mısır-Hamas üçgenindeki dengeleri bitirdi.”

Bir kere Gazze’de Kuşatmayı Kırma Protestoları başladı. Bu son savaştan sonra varılan sözlü anlaşma ve uzlaşmaları bitirdi. İsrail ve Hamas savaş sürecini hızlandırdı. 62 kişinin hayatını kaybettiği Nekbe’nin yıldönümünden iki hafta sonra İsrail kamuoyuna yakında meydana gelecek bir sükûnetten, İsrail’in merkezde olacağı bir Gazze’yi iyileştirme programından bahsetmeye başladı.

Fishman sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bütün bunlar kâğıt üzerindedir. Bu tür açıklamaların tek bir hedefi var. Başarısızlığa bahane bulmak için diplomatik dilde sorumluluğu başkasına atma oyunudur bu. Bununla Hamas’ın bütün esir ve kayıpları içine alacak insani bir anlaşmaya yanaşmadığını, Hamas’ın daha önce tutuklanıp zindana atılan 50 kişinin serbest bırakılmasını isteyerek başka bir anlaşma talep ettiğini göstermek istiyor.”

Hamas nefesini uzun süre tutabiliyor

İsrail’in suikastlara yeniden dönebileceğine dikkat çeken Fishman “Hamas liderlerine yönelik suikastların yeniden başlayabileceğini söyleyebiliriz. Buna karşılık Gazze’den İsrail’in iç cephesine yönelik uzun menzilli füzeler atılabilir. Bunun yanında Hamas sınırdaki dekinle telleri aşıp İsrail’in içinde saldırılar yapabilir ve Batı Yaka’da yeni bir cephe açma çabası içinde olabilir. Hamas’ın Gazze’yi kontrol altında tuttuğu ve Ramallah’a karşı durmasını sağlayacak güçlü bir askeri güce sahip olduğu kesindir. İsrail’in böyle bir savaşta hükümet binalarını ve Hamas’ın alt yapısını vuracağı kesindir. Geçmiş tecrübeler Hamas’ın nefesini uzun süre tutabildiğini gösterdi” diyor.

Direnişin caydırıcılığı

Siyonist işgal rejimi işlerinde uzman analist, işgal rejiminin direniş liderlerinin sağlam ve güçlü iradeleri ve söz birliğiyle sahada olduklarını itiraf ettiğini söyledi.

İşgal rejiminin son olaylarla ilgili tepkisini değerlendiren uzman, bu tepkinin direnişin zamanlama, misillemenin üslubu ve gereken misillemenin de boyutuyla ilgili olduğunu, bu denklemin ve beklentinin aksine direnişin vahdet içerisinde hareket etmesinin işgalcinin bocalamasına neden olduğunu söyledi.

Değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Âdeti olduğu üzere işgalci gerçekleri ters yüz edip hezimetini ve bocaladığını kabul etmiyor. Askeri istihbarata yakın Walla sitesi, Eşkol Bölgesi Konsey sakinlerinin öfkeli olduklarını, iki günden beri sığınaklarda yaşadıklarını ve bir türlü çıkamadıklarını, her 10 dakikada füze ve siren seslerini duyduklarını, buna karşılık İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik bir saldırısını duymadıklarını, Gazze’deki Hamas ve İslamî Cihad bastırılmadan sakin olamayacakların ifade ettiklerini yazdı.”

Diğer taraftan işgal rejiminde yayınlanan Yediot Ahranot gazetesi, İsrail’in onlarca füze ve havan topunu etkisiz hale getiren Demir Kubbe sistemiyle ilgili pul bastırdığını belirterek, Demir Kubbe sisteminin 2011 yılında 1500 füzeyi başarılı bir şekilde etkisiz hale getirdiğini belirtirken, işgal ordusu son 24 saat içinde Demir Kubbe sisteminin Gazze çevresindeki yerleşkelere atılan 100 kadar füzeye karşı koyduğunu ve bunlardan 40’nı etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Filistinli analist yaptığı değerlendirmesinde, son günlerde hızla gelişen olayların direnişin baya iyi olduğunu, inisiyatif almaya, siyasi ve askeri alanda işleri idare etmeye kadir olduğunu ispat ettiğini belirterek, buna mukabil İsraillilere de Gazze’nin direnişin etrafında kenetlendiğini bir kez daha gösterdiğini, yeni bir savaş için çılgınca bir maceraya girmeden önce binbir hesap yapması gerektiğini gösterdiğini ifade etti.

Analiste göre, Siyonistlerin barbarlığı karşısında direnişin gösterdiği yiğitlik ve kahramanlığın Siyonist ordunun caydırıcılığını ve heybetini erozyona uğrattığını gösteriyor. Bunun farkında olan işgal ordusu bunu telafi etmek için hava saldırıları düzenliyor.

Direnişin caydırıcılığı gücü her zaman hazırdır ve Dönüş Yürüyüşü’nde olduğu gibi her zaman emre amadedir. Olup bitenler karşısında işgal rejiminin bakış açısı zayıflamaya başladığından Güney Cephede sükûneti sağlamak amacıyla Gazze üzerindeki ablukayı kaldırmak için ciddi bir şekilde düşünmeye başlamıştır.