GAZZE’de 10 Binler MESCİDİ AKSA İçin Yürüdü

Gazze’de binlerce Filistinli İsrail’in Mescid-i Aksa’daki uygulamaları için protesto gösterisi yaptı.

Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi’nin (FDKC) çağrısıyla düzenlenen eylemler kapsamında Gazze Şeridi’nin çeşitli kentlerinden sloganlar eşliğinde Filistin Yasama Konseyi binasına yüründü.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye, “İşgalci İsrail, Kudüs’te yeni bir durumu dayatmaya çalışıyor. Mescid-i Aksa’yı kontrol altına almak istiyor.” dedi.

Filistin halkının sözünü söylediğini, güvenlik kameraları ve metal dedektörleri kabul etmediğini belirten Hayye, Hamas’ın İsrail’le normalleşmeyi reddettiğini söyledi.

Hayye, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki uygulamalarını protesto için çeşitli ülkelerdeki İsrail Büyükelçiliklerinin kapatılması talebinde bulundu.

Hamas yöneticilerinden Hammad er-Rakab da Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerin, Filistin halkının temel değerlerine yönelik ihlaller olduğunu belirtti.

İslami Cihad Hareketi liderlerinden Derviş el-Garabli, “Aksa’da yaşananlar, Arap ve Müslümanlara İslam’ın kutsal değerlerini İsrail’in planlarından kurtarmaları için acil harekete geçme mesajı taşıyor.” dedi.