Friedman: ABD Yönetimi, İSRAİL İçin Büyük ŞANS!

AIPAC konferansının üçüncü ve son günüde ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da bir konuşma yaptı. Firedman da söze Gazze’den Tel Aviv’e atılan roket ile başladı. Roketin ayrım gözetmeden tüm Yahudileri ve İsrail rejimini hedef aldığını söyledi. Aynı şekilde ayrım yapmadan tüm Yahudilerin ve İsrail rejiminin desteklenmesi gerektiğini öne sürdü.

Friedman daha sonra ABD Başkanı Donal Trump’ın on ay önce verdiği elçiliği Kudüs’e taşıma kararını hatırlattı. Geride kalan on ay boyunca elçiliğin sürekli genişletildiğini söyledi. Elçiliğin taşınmasının Yahudilerin 2 bin yıldır devam eden Siyon’a yani Kudüs’e dönme çabası için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Golan’ın İsrail’e verilmesinin de Siyonist rejimin güvenliği açısından önemine dikkat çeken Friedman Başkan Trump’ın İsrail’in Beyaz Saray’da oturacak en büyük dostu olduğunu söyledi.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya da değinen Friedman anlaşmanın İran’a büyük avantajlar sağladığını ancak bölgedeki örgütlere destek vermesi ya da ABD ve İsrail’i tehdit etmeyi durdurması gibi maddeler içermediği için oldukça zayıf olduğunu öne sürdü.

Friedman Filistin meselesi ile ilgili olarak da konuştu. ABD yönetiminin İsrail’in karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerinin farkında olan bir ekipten oluştuğunu söyledi. Başkan Trump, yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Jared Kushner, Jason Greenblatt ve hatta Friedman gibi isimlerin İsrail açısından büyük bir şans olduğunu ifade etti.