FRANSA’da Gennevilliers Belediyesinden FİLİSTİN Açılımı

Leclerc yaptığı açıklamada, 2014’te bağımsız Filistin devletini tanıma tavsiyesinde bulunan tasarının Fransız Meclisi ve Senatosunda kabul edildiğini hatırlattı.

Leclerc açıklamasında dönemin Dışişleri Bakanının o gün yaptığı açıklamada 2 yıl içerisinde İsrail-Filistin arasında barış görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması durumunda Fransa’nın Filistin devletini tanıyacağını söylediğini ifade etti.

Siyonist işgal rejiminin iki devletli çözüm için 4 Haziran 1967 sınırlarını kabul etmemesi ve işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği yerleşke inşaatını durdurmaması yüzünden görüşmeler Nisan 2014’te durmuştu.

Fransa Başbakanı Macron’un Filistin devletini tanımaya yanaşmadığını belirten Leclerc, diğer belediyelerden de kendileri gibi karar almalarını istedi.

Leclerc, belediyelerin Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımalarının ardından Fransız hükümetinin de Filistin devletini tanımak durumunda kalacağını kaydetti.

Geçen iki yıl içinde ondan fazla Avrupa ülkesi parlamentosu hükümetlerinden Filistin’i tanımalarını talep ettiği halde hükümetler bu yönde henüz ciddi bir adım atmadılar. Hükümetler uygun zamanda Filistin’i tanıyacaklarını belirtiyorlar.