FRANSA Cumhurbaşkanı: TRUMP’ın Kararı YANLIŞ!

Macron, Trump’ın kararının Filistinliler ve İsrailliler arasındaki sorunların çözümüne katkı sağlamadığını ve gerçek anlamda bir hata olduğunu ifade etti.

Fransa’daki Yahudi Kuruluşları Konseyi’nde konuşan Macron, Trump’ın kararının bölgenin durumu için yeni bir şey getirmediğini ve güvenliğini daha iyi yapmadığını söyledi.

Filistinliler ve İsrailliler arasındaki sorunların ancak diyalog yoluyla çözülebileceğini ifade eden Macron, ülkesinin ABD’yle birlikte bölgede barışın sağlanması için çalıştığını öne sürdü.

İsrail-Fransa ilişkilerine de değinen Macron, “Ortadoğu’daki gelişmeler ile İran’ın Suriye, Irak ve Lübnan’daki askeri varlığının teşkil ettiği tehdit konusunda Netanyahu’yla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Macron, Fransa’nın tavrının açık olduğunu, Tahran’ın balistik programına ve bölgedeki yayılmacılığına karşı olduklarını, bu konuda Amerika, İngiltere ve Almanya gibi müttefikleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail’in güvenliğinin ve İsrail’in maruz kalabileceği bir saldırıyı önlemenin Paris’in önceliklerinin başında geldiğini açıkladı.