Filistinlilerden Trump Protestosu

Filistinlilerr, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın işgal rejimindeki ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını protesto etti ve uyarılarda bulundu.

Filistin Kültür Bakanlığı’nın çağrısıyla Gazze kentinin batısındaki Meçhul Asker Meydanı’nda düzenlenen gösteriye toplumun önde gelen şahsiyetleri ve yetkililerin yanında onlarca Filistinli katıldı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı Vekili Gazi Hamed, gösteride yaptığı konuşmada, ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının uluslararası anlaşmalara aykırı ahmakça bir karar olduğunu söyledi.

Kudüs’ün konumunun ABD başkanlarının değişmesiyle değişemeyeceğini kaydeden Hamed, Kudüs’ten asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Filistinlileri Amerika’nın bu kararına karşı çıkmaya ve uygulanmasına engel olmaya davet eden Hamed, Kudüs davasının tüm Filistinlileri birleştirdiğini belirtti.

Kültür Bakanlığı Yardımcı Vekili Enver El-Ber’avi de Kudüs kentinin Filistin davasının özü ve Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimiyle mücadelenin ekseni olduğunu söyledi.

El-Ber’avi, Kudüs’ün Filistinliler için hem kültür hem de akide olduğunu dile getirerek, kararın Kudüs’ü Yahudileştirme politikalarına hizmet ettiğini bildirdi.