Siyonist İsrail FİLİSTİN’de KANSER YAYIYOR

İşgal devleti İsrail, son 10 yılda yasaklı fosfor bombası ve kimyasal silahları aşikâr biçimde kullanarak, Filistin’i kanser hastalığına bürüdü. Dünya Kanser Günü sebebiyle ülkede bulunan kanser hastalığı ile ilgili rapor yayınlayan Filistin Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre Filistin’de kanser vakalarında ciddi artışlar boy gösteriyor. Rapora göre her yüz bin Filistinliden 83,8’i kanser hastalığına yakalanıyor. Filistin’de yılda ortalama iki bin kişi kanserden hayatını kaybederken İsrail’de bu rakam senede 100’ü bulmuyor.

GÖZAT  Gazze'deki Kanser Hastaları Ölüme Çok Yakın

Bakanlık raporuna göre, daha önceleri kanser hastalığından hayatını kaybedenler, genel ölüm sıralamasında gerilerde iken son beş yılda ikinci sıraya kadar yükseldi. Kanserden hayatını kaybedenlerin oranı genel ölümlere göre yüzde 13,88 oranına çıktı.

Dökme Kurşun Operasyonu İle Kanser Vakalarında Aşırı Artış

İsrail’in 27 Aralık 2008’de başlattığı ve 18 Ocak 2009’da sonlanan ‘Dökme Kurşun Operasyonu’ ismini verdiği ve İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın bu operasyonu ‘Furkan Savaşı’ olarak adlandırdığı savaşta fosfor bombası ve seyreltilmiş uranyum gibi anlaşmalı olmayan silahlar kullandığı ortaya çıkmıştı. 2009’dan sonra 2012 ve 2014 yıllarında yaptığı saldırılarda da fosfor bombası kullanan İsrail, hiçbir yaptırım ödemezken, bu saldırılardan sonra Filistin’de kanser oranları hızla artış gösterdi.

GÖZAT  Filistin'de Kanser Hastalığı Artıyor

Gazzeli Çocukların 3’te 1’i Kan Kanseri

Kanser hastalarının yaş ortalaması hakkında bilgi veren Filistin Sağlık Bakanlığı, kanser hastalarının yüzde 34,4’ünün 65 yaş ve üzeri, yüzde 59,8’inin 15-64 yaş arası ve yüzde 6,8’inin ise 15’in altında olduğunu belirtti. Ölümlere neden olan kanser türleri sıralaması göğüs, akciğer, kolon, beyin ve kan kanseri şeklinde olurken, Filistinli çocukları yüzde 30,2 oranı ile kan kanserine yakalanıyor.

Siyonist İsrail Dünya’da Kansere En Az Yakalanılan Ülke

Filistin kanserle mücadele ederken, İsrail’de kansere yakalanma oranının yerlerde olması dikkat çekiyor. Uzmanlara göre İsrail’de kanserin bu denli az olmasının sebepleri beslenme şartlarının ve kansere yakalananların kullandıkları ilaçlar olarak görülüyor. Genellikle bitkisel ilaçlarla tedavi gören İsrail, Filistin’e kanser ilaçlarının girişine de ambargo koyuyor.

GÖZAT  Tasarım: Gazzeli Kanser Çocuğunun Dizinde Ağlayan ÇARESİZ BABA

Siyonist İsrail Filistinlilere Tedavi ve İlaç Da İzni Vermiyor

Temel ihtiyaç olmasına rağmen ilaçlar Filistin’de zor şartlarda temin ediliyor. Ülkeye İsrail’in kontrolü ile güçlükle giren ilaçlar, işgal yerleşimcilerinin eczanesinde satılıyor. Filistinlilerin çok zorda kalmadığı sürece yaklaşmadığı işgalciler, eczanelerinde ilaçları normal fiyatın çok üstünde sattığı için Filistinli hastalar ilaç alamıyor.

GÖZAT  Gazze'de Kanser Hastası Çocuklar İçin Konser

Gazze’de Kanser Vakalarının Yarısı Kadınlarda Görülüyor

Filistin Sağlık Bakanlığı, yeni kanser vakalarının yüzde 52,5’inin kadınlarda, yüzde 47,5’inin ise erkeklerde bulunduğunu belirtti. Kadınlar için en ölümcül kanser çeşidi göğüs kanseri olurken, Filistinli kadınların 22,8’i göğüs kanseri yüzünden hayatlarını kaybediyor. Erkekler için akciğer kanseri tehlike arz ederken, Filistin’de akciğer kanseri yüzde 8,7 oranıyla hastalıkların başında geliyor.