Filistinli KADIN Esirlerin Durumu KÖTÜLEŞİYOR

Gazze’deki Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail Hapishaneler İdaresini “Filistinli kadın tutuklulara yönelik ihlaller” karşısında uyardı.

Hamas yetkililerinden İsmail Rıdvan, esirler cemiyeti adına düzenlediği basın toplantısında, İsrail Hapishaneler İdaresine, kadın esirlere yapılan haksızlıklar ve suçlu Siyonistlerin isimlerinin direniş tarafından dikkatlice takip edildiğini belirterek “onlar cezalandırılmadan rahat etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kadın tutuklulara “işkence, hücre hapsi, dayak” başta olmak üzere uygulanan tüm ihlallerin esirler cemiyeti tarafından belgelendiğini dile getiren Rıdvan, uluslararası insan hakları örgütlerini Filistinli kadın tutuklular konusunda sorumlu davranmaya çağırdı.

Rıdvan ayrıca, Filistin yönetimine söz konusu suçları Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıması yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan Siyonist İsrail’de yayınlanan resmi bir rapor hapishanelerin ve Filistinli mahkumların durumunu gözler önüne seriyor.

Rapor, geçen yıl 24 cezaevi ve 10 tutukevinde yapılan araştırmalara dayanarak yayınlandı.

Rapora göre Batı ülkelerindeki hapishaneler ile Siyonistlerin hapishaneleri arasında çok önemli farklar var. Zira İsrail hapishanerinde hücreler oldukça dar, kirli, rehabilitasyon programları yok ve temel hapishane donanımı yetersiz.

Ancak İsrail hapishane yetkilileri hapishanelerin yenilenmekte olduğunu söylüyor.

Filistin Mahkumlar Kulübü Başkanı ve aktivist Gadura Fares, bu raporun Filistinli mahkumlara yönelik insanlık dışı muameleler hakkında dile getirdikleri iddiaları doğruladığını söyledi. Ayrıca raporun iyi incelenerek İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların durumu hakkında kamuoyunun daha bilinçli hale getirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Sivil toplum örgütleri İsrail cezaevlerinde 6.500’den fazla Filistinli mahkum olduğunu açıkladı. Bunların 56’sı kadın, 350’si çocuk, 11’i milletvekili ve 500’ü de idari tutuklu.

Filistinli mahkumlar geçtiğimiz aylarda hapishanelerdeki kötü koşullar sebebiyle aktivist Mervan Bergusi önderliğinde açlık grevine gitmişlerdi.