FİLİSTİNLİ Gruplardan EL-FETİH Eleştirisi

Bu arada Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımlar olduğu gibi devam ederken, Gazze halkının sıkıntılarını artıran yaptırımların ne zaman kaldırılacağı da bilinmiyor.

Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyelerinden Azzam El-Ahmed, hükümetin Gazze Şeridi’nde görevlerinin yüzde 50’sini yapabildiğini söylerken, Fetih Merkez Kurulu’nun bir diğer üyesi Hüseyin Eş-Şeyh, hükümetin ancak görevlerinin yüzde 5’ini yapabildiğini öne sürdü.

Fetih Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Kurulu üyesi Mahmud El-Alul ise hükümetin Gazze Şeridi’nde kontrolü sağlamasının sadece görüntüde olduğunu söyledi.

Öte yandan Hamas sözcülerinden Hazım Kasım, hareketin bakanlıklarda ve resmi kurumlarda kontrolünün kalmadığını ifade ederek, uzlaşıyı stratejik tercih olarak gördüklerini ve uzlaşı yolundan dönmeyeceklerini bildirdi.

Kasım, Hükümet İdare Komitesi’nin feshedilmesinin ardından Hamas’ın bakanlıklarla ve resmi kurumlarla ilişkisinin kalmadığını belirtti.

Hamas’ın hükümetin Gazze Şeridi’nde görevini yapabilmesine yardımcı olduğunu ve hükümete her türlü kolaylığı sağladığını kaydeden Kasım, uzlaşıya arabuluculuk yapan Mısır dahil tüm tarafların buna şahit olduğunu söyledi.

Demokratik Cephe liderlerinden Talal Ebu Zarife verdiği demeçte, Fetih liderlerinin açıklamalarının uzlaşı havasını bozduğunu ve Filistin birliğine hizmet etmediğini kaydetti.