Filistinli Gençler, Siyonist İsrail’e Ait İHA Düşürdü

Filistinli direnişçiler, işgal altındaki Batı Şeria’ya bağlı olan Kalkiya’nın Kefer Kaddum beldesinde yasa dışı Yahudi yerleşim merkezleri ve Ayrım Duvarı’nı protesto etmek için düzenledikleri gösteriler sırasında protestoculara yönelik göz yaşartıcı gaz bombaları atmak üzere havalanan İsrail’e ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü.

Daha önce de başta Skylark marka olmak üzere Siyonist İsrail Ordusu’na ait birçok İHA Gazze Şeridi’nde düşürülmüştü.

Her hafta Cuma namazından sonra tertip edilen barışçıl gösteriler, bu defa da işgal altındaki topraklar üzerinde inşa edilen gayrimeşru Yahudi yerleşim merkezlerini protesto eden Filistinlilerle işgal güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalara tanıklık etti. İsrail Ordusu, barışçıl gösterilere katılan Filistinlilere karşı orantısız güç kullanmanın yanı sıra İHA’lar aracılığıyla göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti.

İsrail güçleri, kendileri için ölümcül güç ve ciddi yaralama tehdidi bulunmadığı halde sivil eylemcilere gerçek silahlarla karşılık verdi. Ayrıca İsrail ordusuna ait İHA’ların Filistinlilerin evlerine ses ve göz yaşartıcı gaz bomları atması sonucu onlarca kişi boğulma tehlikesi geçirdi.

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü düzenlenen protestolara, İsrail askerleri gerçek ve plastik mermilerin yanı sıra göz yaşartıcı gaz ve bazen tazyikli atık suyla müdahale ediyor.