Filistinli Eski ESİRLER Maaş Kesme Protestosunu Sürdürüyor

Gösteriye katılan özgürlüğe kavuşmuş eski esirler ve esir yakınları, Filistin Yönetiminin geçen hafta 277 esirin maaşını kesme konusunda aldığı kararı geri çekmesini istiyor.

Yerel kaynakların verdiği bilgide, maaşları kesilen esirlerle yakınlarının maaş kesimiyle ilgili kararı protesto etmek ve bu konudaki politikaların yanlış olduğuna dikkat çekmek için iftarlarını eylem yerinde yaptıklarını söyledi.

Dün sabah eyleme başlayan esirlerden Abdullah Ebu Şelbek, yaptığı açıklamada, özgürlüğe kavuşan esirlerle esir yakınlarının bu hale düşmenin getirdiği üzüntüyü paylaşmak için geldiklerini belirterek, kendilerine ait insani ve milli hakka ilişilmemesi gerektiğini ifade etti.

Esirlerin en iyi yıllarını vatan için zindanda geçirdiklerine dikkat çeken Ebu Şelbek, “Esirlerin gösterdikleri fedakarlıklara kendilerinin ve çocuklarının tek geçim kaynağı olan maaşlarının kesilmesiyle karşılık verilmesi makul bir şey midir? Bayrama birkaç gün kaldı. Herkes ailesini sevindirirken esirler nasıl onları sevindirsin?” dedi.

Mahmut Abbas’ın talimatıyla Ramallah hükümetinin aralarında zindanda 30 yıl geçiren esirlerin de olduğu onlarca esirin maaşını kesmesi Filistin’de tepkiyle karşılandı.