Filistinli Esirlerin Açlık Grevi Direnişi Sürüyor

2 Filistinli esir, İsrail rejiminin yargılama olmaksızın keyfi gözaltı politikasına karşı açlık grevine devam ediyor. 40 yaşındaki Halil Avavde’nin sağlık sorunları yaşamaya başladığı bildirildi. 

İki Filistinli esir, bir suçlama veya yargılama olmaksızın süresiz, haksız ve açıklanamayan hapis cezalarını protesto etmek için İsrail cezaevlerinde süresiz açlık grevlerini sürdürüyor.

Batı Şeria’nın güneyindeki el-Halil kenti yakınlarındaki bir kasabadan 40 yaşındaki Halil Avavde, 52 gün önce İsrail’in sözde idari gözaltı politikasını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Avavde’nin baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrıları, düzensiz kalp atışları, sık kusma ve yemek yemeyi bıraktığından beri önemli kilo kaybı yaşadığı bildiriliyor.

Açlık grevindeki diğer Filistinli esir ise Kudüs yakınlarındaki Beyt Duku köyünden 27 yaşındaki Ra’id Reyyan. O da yargılanmaksızın tutukluluk halinin durdurulması talebiyle 18. Gününde açlık grevinde.

Avavde ve Reyyan, avukatlarının bile görmesine izin verilmeyen “gizli dosyalara” dayandırılan idari tutukluluklarına son verilmesini talep ediyor. Sözde dosyalar ise İsrail istihbarat servisi tarafından sağlanıyor.