Çeyrek Asırdır İsrail Zindanında Olan Filistinli Esirler

Filistin Esirler Cemiyeti, 5 binden fazla Filistinli esirin işgal rejiminin karanlık hapishanelerinde tutuklu olduğunu, bunlardan 26 esirin çeyrek asırı aşkın süredir Ramazan iftarından uzak olduğunu açıkladı.

Cemiyet yaptığı açıklamada, 38 yıldır aileleriyle Ramazan iftarını geçirmekten, Ramazanın manevi havasını onlarla solumanın mutluluğunu yaşamaktan mahrum kalan ve Filistinli esirler arasında en uzun süredir hapis yatan Kerim Yunus ve esir Mahir Yunus’un da hâlâ o karanlık hapishanelerde olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “Kaybetme ve uzak kalma duyguları, Ramazan’da yaptıkları iftar ve sahurlarda, hem zindandaki esirleri hem de ailelerini yemek yemede yutkunmaya zorluyor. Oysa ki insanlar arasına kavuşmayı beklerken, akşam ezanını birlikte duymayı hayal ederken, birlikte yemek yemenin özlemi içinde yanıp tutuşurken hayatını kaybedenler var.” ifadelerine yer verildi.

27 yıldır aileleriyle mübarek Ramazan ayını geçirmekten mahrum kalan esirler: Kerim Yunus, Mahir Yunus, Nail Bergisu, Muhammed Tus, İbrahim-Rüşdi Ebu Mağ, Velid Dikka, İbrahim Biyadeste, Ahmet Ebu Cabir, Semir Ebu Nimet, Mahmut Davud, Beşir Hatip, Cuma Adem, Muhammed Fülna, Mahmut Ebu Harabeş, Raid Sadi, Muhammed-İbrahim-Yahya Ahbariye, Ziya Faluci, Nasır Ebu Sürur, Mahmut Ebu Sürur, Mahmut İsa, Nail Selhebi, Muhammed-Abdülcevad Şemasine, Ala Kerki.

Diğer yandan işgal hapishanelerinde 20 yıldan fazla zaman geçirdikten sonra serbest bırakılıp tekrar tutuklanan ve yukarda sayılan esirler gibi Ramazan’ın getirdiği güzel havayı aileleriyle solumaktan mahrum kalan esirler de var. Nidal Zelum, Ala Bazyan, Samir el-Mahrum, Cemal Ebu Salih ve bunlar gibi daha nice esir 20 yıldan fazla süredir işgal hapishanelerinde tutuklu bulunuyor.

Cemiyetin ifadelerine göre, Siyonist işgal hapishanelerinde uzun süre kalan bu esirler, mübarek Ramazan ayında artık ne diğer esirler gibi yemek yiyorlar ne de onlar gibi su içiyorlar. Zaman geçtikçe maruz kaldıkları işkenceler, tıbbi ihmaller nedeniyle zayıf düşüyorlar.

İşgalci İsrail hapishanelerinde 20 yıldır tutulan 51 Filistinli bulunuyor. Cezaevlerindeki Filistinli tutuklulardan 541’i bir veya birden fazla kez müebbet hapis cezasına çarptırılmış durumda.