Filistinli Esirler Hukuk Savaşına Hazırlanıyor

Filistinli esirler, 2004’ten bu yana en önemli hukuk savaşına hazırlanıyor. İsrail işgal hapishanelerindeki 4.400 esir, haklarının Özgürlük Tüneli öncesi statülerine geri döndürülmesini talep edecek. 

Filistinli Esirler Kulübü, işgal hapishanelerindeki esirlerin İsrail’in baskı politikalarına karşı 2004’ten bu yana en önemli hukuk savaşına hazırlandığını duyurdu.

Önümüzdeki Cuma günü başlayacak olan eylem, İsrail işgal hapishanelerindeki 4.400 esirin haklarının, Özgürlük Tüneli öncesi statüye geri döndürülmesini talep edecek.

Öte yandan Hamas’ın üst düzey yetkilisi İsmail Rıdvan, işgal rejiminin dünyanın Ukrayna’yla meşgul olmasından ve bazı ülkelerle normalleşmesinden yararlanmaya çalıştığını söyledi.

Rıdvan ayrıca, Filistin Direnişi’nin tutsakların yanında olduğunu ve başlarına gelebilecek her türlü zarardan işgalin tamamen sorumlu olduğunu vurguladı.

Filistin Esirler Kulübü, Siyonist hapishane yetkililerinin Cuma namazı imamlarını keyfi olarak hücre hapsine göndermesinin ardından, en-Nakab hapishanesinde gerginliğin arttığını bildirdi. Buna göre, işgal güçleri koğuşlara baskın yapmak, göz yaşartıcı gaz bombası atmakla tehdit ediyor.

Ayrıca işgal gardiyanları, Filistinli esirleri sürekli olarak biber gazı, ses bombaları, kauçuk kaplı çelik mermiler, coplar ve polis köpekleri gibi baskıcı uygulamalara maruz bırakıyor.

Diğer yandan Ocak ayı başlarında, idari mahkumlar toplu bir tavır alarak idari gözaltıyla ilgili tüm adli prosedürlerin boykot edildiğini duyurdular.

İdari mahkumlar, İsrail işgal hapishanelerinde suçlama veya yargılama olmaksızın tutuluyor. İşgal rejimi, mahkumların veya avukatlarının, uluslararası insani hakları apaçık ihlal ederek kanıt materyallerini incelemesine izin vermiyor.

İsrail Cezaevleri İdaresi ise idari mahkumlar hakkında hiçbir zaman açıklanamayacak gizli dosyaları olduğunu, dolayısıyla tutukluların tutukluluk sürelerini bilemeyeceklerini iddia ediyor.

İdari mahkûmlar genellikle üç ay, altı ay, sekiz aya ve hatta bazen tam bir yıla kadar varan bir süre boyunca birçok kez gözaltı sürelerinin yenilenmesine tabi tutuluyor.