Filistinli Durra’nın Şehadetinin 20. Yılı

Siyonist İsrail’e karşı yapılan İkinci İntifada’nın (Aksa İntifadası) sembol isimlerinden 11 yaşındaki Filistinli Muhammed Durra’nın İsrail işgal güçleri tarafından babasının kucağında katledilmesinin üzerinden tam 20 yıl geçti, fakat ne Filistin halkı ne de Müslümanlar zalimce şehit edildiği anı unuttu.

İşgal altındaki Filistin topraklarında Siyonist İsrail’e karşı 2000 yılında başlayan İkinci İntifada’nın sembol isimlerinden 11 yaşındaki Filistinli Muhammed Durra, dünya kamuoyunun gözleri önünde işgal güçleri tarafından babasının kucağında şehit edildi.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin orta bölgesinde 30 Eylül 2000’de şehit edilen Muhammed’in hatırası ise Müslümanların zihnindeki canlılığını hala koruyor.

İsrail işgal rejimi eski Başbakanı Ariel Şaron’un 1000 güvenlik görevlisiyle Mescidi Aksa’yı basması üzerine 28 Eylül 2000 tarihinde Aksa İntifadası Kudüs’te başladı.

Filistin’in resmi rakamlarına göre, Aksa İntifadası’nda 4 bin 412 Filistinli şehit oldu, 48 binden fazla kişi de yaralandı. İsrail’in kaybı ise bin 69 ölü, 4 bin 500 de yaralıydı. Bunlar arasından Yahudi yerleşimciler de bulunuyordu.

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde, 8 Şubat 2005’te İsrail ile Filistin arasında varılan bir barış anlaşmasıyla İntifada sona erdi.