Filistinli Çocuk Esirler ve Siyonist Politikalar Anlatıldı

Filistin Esirler ve Özgürler Heyeti tarafından düzenlenen “Filistinli Çocuklar ve İsrail Siyaseti” konulu konferansa, İsrail hapishanelerinden serbest kalan çocuklar, tutuklu ailelerinin yanı sıra yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri katılıyor.

GÖZAT  Siyonist Mahkemeler Filistinli Çocuklara Ceza Yağdırdı

Filistin Esirler Heyeti Başkanı İsa Karaki, iki gün sürecek konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Konferans, İsrail’in Filistinli çocuklara yönelik keyfi uygulamalarına ışık tutmak için hukuki ve siyasi bir gösteridir.” dedi.

Geçen yıl İsrail’in çocuk yaşta bin 300 Filistinliyi tutukladığına, 400’ünün halen hapishanelerde bulunduğuna dikkati çeken Karaki, “Çocuklar, öldürülme, haksız tutuklama, işkence ve zor şartlar altında uzun tutukluluk süresiyle işgal güçlerinin hedefinde. Konferans, İsrail’e karşı başta çocuklar olmak üzere Filistinli tutukluların serbest bırakılması için baskı kampanyası oluşturacaktır.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Karikatür: İsrail, FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN Kanıyla Besleniyor

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kaddura Faris de konferansın Filistinli tutuklulara karşı işlenen hak ihlallerine ışık tutacağını belirterek, “Bizim konferanstan beklentimiz, tutuklulara uluslararası bir koruma planı ortaya koymak ve çocukların serbest kalmasıdır. İsrail, çocuk yaştaki tutuklulara ağırlaştırılmış cezalar vererek ve onları uygunsuz şartlarda hapsederek uluslararası kanunları ihlal ediyor.” diye konuştu.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 binden fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.