Filistin’e 4,5 Milyon Doz Aşı Teslim Edilecek

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, Bakanlar Kurulu’nun 4 buçuk milyon doz Pfizer ve Sputnik aşılarının satın alınmasını onayladığını, bu aşılar için 27,5 milyon dolarlık fon ayrıldığını ve bunların yakında Filistin’e ulaşmasının beklendiğini belirtti.

El-Keyle, bugün Filistin’in Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, ölümlerin sayısının vaka sayısının yükselmesinden değil doktorların ve hemşirelerin grevi ve az sayıdaki muayene sebebiyle kötü epidemiyolojik durumdan kaynaklandığını hatırlattı.

2 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ndeki durumdan endişe duyduklarını ifade eden Sağlık Bakanı el-Keyle, Batı Şeria’ya kıyasla Gazze’de aşı yaptırma konusunda isteksizlik olduğuna dikkat çekerek, Gazze Şeridi’nde AstraZeneca yanı sıra Rus aşı bulunmasına rağmen aşı oranın %2,2 iken, Batı Şeria’da %7,1 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı, teslimat tarihlerini kararlaştırmak için aşı sağlayan firmalarla Zoom yoluyla bir toplantı yapılacağını belirterek, aşıların en kısa sürede ulaşmasını umduğunu ifade etti.