Filistin’de Oy Kullanacak Seçmen Sayısı Açıklandı

Filistin Merkez Seçim Komisyonu (MSK), Mayıs ayında yapılacak yerel seçimlerde  1,134,636 seçmenin oy kullanabileceğini bildirdi.

Komisyon bugün 2017 yerel seçimleri için nihai bir seçmen sicilini yayınladı ve toplam seçmen sayısının çoğunluğunu %61 oranla 18-40 yaş grubunun oluşturduğunu gösterdi.

GÖZAT  Hamas: Gazze Seçimlerini Engelleyen Filistin Yönetimidir

MSK tarafından yayınlanan ayrıntılı istatistikler göre , kadın seçmen, katılımın yüzde 48,93’ünü oluşturuyor.

Toplam seçmen sayısında 273 bin seçmen sayısı ile Batı Şeria en üst sıralarda yer alırken bunu 175 binden fazla seçmen ile Nablus tekip etti.

GÖZAT  Filistin Yönetimi: Batı Şeria'da Seçim Var, Gazze'de Yok

Seçim Komisyonu, 28 Mart’tan bu yana asılan seçim listelerinin Perşembe gece yarısına kadar süreceğini açıkladı.

Filistin Uyum Hükümeti, Batı Şeria’da yerel seçimler yapmaya ve Hamas’ı gerekçe göstererek 13 Mayıs’ta Gazze Şeridi’ndeki tutumunu ertelemeye karar verdi.

GÖZAT  Batı Şeria'da SEÇİM MERKEZLERİ Faaliyete Başladı

Hamas hareketi, Filistin konsensus hükümetinin Batı Şeria’da yerel seçimler yapma ve Gazze Şeridi’ni erteleme kararının “Filistin bölümüne bağlılık” olduğunu doğruladı.

Ramallah’daki Filistin Yüksek Mahkemesi, Ekim 2016’da Batı Şeria’daki yerel seçimleri tamamlama ve Gazze’deki “Gazze” kararını gerekçe göstererek Gazze Şeridi’nde seçimleri iptal etmeye karar verdi.

GÖZAT  FHKC Resmen SEÇİMLERİ BOYKOT Kararı Aldı

Son belediye seçimleri 2012’de Filistin’de yapıldı ve sadece Batı Şeria’daki yerel organlar dahil edildi. Hamas, seçimlere katılmayı reddetti ve Gazze Şeridi’nde bunu yapması engellendi.