Filistin’de 1 Hafta – 1 Şehit, 70 Yaralı…

Filistin’de, Kudüs, Batı Yaka ve Gazze bölgelerinde geçtiğimiz Cumartesi’den geçen bir haftalık süre içinde meydana gelen olaylarda işgal güçlerinin saldırıları sonucu bir Filistinli şehit olurken 70 Filistinli de yaralandı.

Hamas’ın bugün “Bir Haftanın Bilançosu” başlığıyla yayınladığı rapora göre geçtiğimiz hafta içinde işgal güçleriyle Filistinliler arasında 49 çatışma meydana geldi. Bu olaylardan ikisinde işgal güçlerine yönelik silahlı saldırı düzenlendi; bir olayda işgalcilere ait bir insansız hava aracı düşürüldü ve muhtelif olaylarda da yerel yapım patlayıcılar kullanıldı.

Rapora göre Batı Yaka’da meydana gelen muhtelif olaylarda İsraillilerden de 12 kişi değişik şekillerde yaralandı. Filistinli gençler Batı Yaka’da, Kudüs’te ve Gazze’nin sınırlarında işgal güçlerinin üzerine molotof kokteylleri attı.

1 Ağustos Perşembe günü 20 yaşındaki Hani Hasan Ebu Salah, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’un doğusunda işgalcilerle girilen silahlı çatışmada şehit oldu. Bu olayda işgalci askerlerden de üç kişi yaralandı.

Filistinlilerden 70 kişi gerçek mermilerle veya lastik kaplı madeni mermilerle yahut gaz bombalarından etkilenerek yaralandı.