Filistin İntifadasına Destek Konferansı 21 Şubat’ta

İran İslami Şura Meclisi Araştırmalar Merkezi Başkanı Kazım Celali, “6. Uluslararası Filistin İntifadası’na Destek Konferansı”nın basın toplantısında, “İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin halkını desteklemesine ilişkin mevcut bir yasaya göre, şimdiyedek ülkemizde Filistin İntıfadası’na destek amaçlı 5 konferans düzenlenmiştir” açıklamalarında bulundu.

Konferans sözcüsü Celali, bu konferansın hedeflerinin bölgenin mevcut koşulları ile uyumlu olduğuna işaret ederek şunları ekledi: “Siyonist Rejim, Filistin meselesini İslam’ın öncelikli konusu olmaktan çıkarmaya çalışıyor ve bölgedeki ülkelerin vekalet savaşları ve diğer meselelerle meşgul olmaları için çaba sarf ediyor.”

İslami Şura Meclisi Araştırmalar Merkezi Başkanı, Uluslararası Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’nın 21-22 Şubat’ta Tahran’da gerçekleşeceğini açıklayarak, bu konferansın 80 ülkeden gelen heyetlerin parlamento, gençler, STK ve direniş hareketleri kapsamındaki 4 komite halinde düzenleneceğini bildirdi.

Celali, bu konferansın İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani’nin başkanlığı ve İslam İnkılabı Rehberi’nin mesajıyla İslam Ülkeleri Başkanları Zirvesi Salonu’nda başlayarak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kapanış konuşmasıyla son bulacağını da belirtti.

Celalî, dünyanın farklı 80 ülkesinden, 700 yabancı misafirin bu konferansa iştirak edeceğini de beyan etti.

Aynı zamanda Tahran milletvekili olan Celali şunu da hatırlattı: ‘’Siyonist Rejim bölgedeki terörizmi destekleyerek Filistin meselesini İslam ülkelerinin öncelikli konusu olmaktan çıkarmaya çalışmaktadır. Bu yüzden İslam Konferansı Örgütü ve  diğer bölge örgütleri bu konuyla meşgul olmak yerine  gündemlerinde diğer konulara yer vermişlerdir.’’

Siyonist Rejimin BM kararlarına uymadığını da belirten Celali sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Gazze ve Batı Şeria bugün çok kötü bir vaziyettedir ve Siyonist Rejim  bölgede yeni yerleşim yerleri inşa etmeye devam ederek Filistinliler ile yaptığı anlaşmalara uymamıştır.’’