Filistin İbrahim Camisinin 22 YILLIK KADIN MUHAFIZI

El-Halil kentinde yaşayan 51 yaşındaki Emine el-Kadı yaptığı açıklamada, Hazreti İbrahim, Hazreti İshak ve Hazreti Yakup’un kabirlerinin bulunduğu bu camide görev yapmaktan mutluluk ve onur duyduğunu belirtti.

Caminin kadın muhafızlarından Kadı, “22 yıldan bu yana görev yaptığım İbrahim Camisi’ni ziyaretçilerine anlatmak için sürekli mekanla ilgili İslami kaynaklardan araştırmalar yapıyorum.” dedi.

GÖZAT  İsrail, İbrahim Camii'nde 44 Kez Ezanı Engelledi

“Yahudiler, 1994’te yapılan katliamın ardından İbrahim Camisi’nin yüzde 55’ini işgal ettiler” diyen Kadı, Siyonistlerin caminin bir kısmını işgal etmesi ve kirletmesinin kendisine her dakika acı verdiğini ifade ettti.

7 çocuk annesi Kadı, “Burada çalışmayı gurur ve onur verici aynı zamanda dini bir görev olarak görüyorum. Gönülden bağlı olduğum bu iş benim için çok şey ifade ediyor. Hem namazlarımı kılıyor hem de buradaki derslerden istifade ediyorum.” diye konuştu.

GÖZAT  Karikatür: Siyonist "Sivillerin!!!" FİLİSTİN-GAZZE KATLİAMINA Bakış Açısı

Camiye girmek isteyen ziyaretçiler İsrail askerlerinin kurduğu kontrol noktalarından ve belli aramalardan geçmek zorunda. Zaman zaman Filistinliler ve İsrailliler arasında çıkan arbedelere sahne olan bölgede İsrail askerleri, geçen yıl bıçaklı saldırı girişiminde bulundukları iddiasıyla birkaç Filistinliyi öldürmüştü.

Filistinli kadın muhafız söz konusu kontrol noktalarının caminin girişini adeta “kışla”ya çevirdiğini belirterek şunları söyledi:

GÖZAT  23 Yıl Önceki El-Halil Katliamı NE İLK İDİ NE DE SON OLDU!

“İşgalci İsrail, cami çevresini askeri kışlaya dönüştürmüş durumda. Camiyi ziyaret etmek isteyen Filistinliler, kapılarda yapılan arama sırasında kaba muameleye maruz kalıyor ve hakaret işitiyor.

Burada çalışmaya başladığım ilk günlerde askeri kontrol noktaları ve Yahudi yerleşimciler arasından geçmek çok zor geliyordu bana. Bugün ise bunların hiçbirini düşünmüyorum, çünkü burası bize ait olan bir camidir.”

GÖZAT  İsrail'in EL-HALİL KATLİAMI 23 Yıl Önce Bugün İdi

Bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla Filistinli genç bir kadının gözleri önünde İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Kadı, “Gençlere zulmediyorlar. Bıçak taşıma veya eylem yapmakla suçladıkları gençlere ateş açıyorlar.

Birkaç kere şüpheli oldukları iddiasıyla Filistinli kadınların İsrail askerleri tarafından durdurulmasına müdahale ettim. Araya girip kadınlara üst araması yaptım ve silah taşımadıklarını ispatlayarak vurulmalarına engel oldum.” ifadelerini kullandı.