Filistin Hükümeti: Gerginliği Tırmandıracak Tehlikeli Adım

Açıklamada kararın gerginliği tırmandıracağı belirtilirken “Bu karar, işgal hükümetinin siyasi sürece dönülmesi yönünde harcanan tüm çabaları engelleme ısrarını yansıtıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf el-Mahmud yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in kararını “gerginliği tırmandıracak tehlikeli bir adım” olarak niteleyerek, “Bu karar, işgal hükümetinin siyasi sürece dönülmesi yönünde harcanan tüm çabaları engelleme ısrarını yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Hamas: İsrail Yerleşke Kararı, Irkçı Politikanın Devamı

Söz konusu adımın “işgali perçinleme amacı” taşıdığını belirten Mahmud, “İsrail bu onayla, halkımız ve uluslararası toplumun iradesine açıkça meydan okuyor, Birleşmiş Milletler karar ve anlaşmalarını hiçe sayıyor.” ifadelerine yer verdi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Batı Şeria’da yeni bir Yahudi yerleşim birimi kurma kararının Güvenlik Kabinesi tarafından onaylandığı bildirilmişti.

GÖZAT  Filistin ve BM'den İsrail'e Yerleşke Tepkisi

İsrail, böylece yaklaşık 25 yıldır ilk kez yeni bir Yahudi yerleşim birimi kurulmasına onay verdi. İsrail yönetimi, 1993’teki Oslo Anlaşması’ndan bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te mevcut Yahudi yerleşim birimlerini sürekli genişletiyor ancak yenisini kurmuyordu.

İsrail’in fiili işgali altında olan Batı Şeria’da yaklaşık 400 bin, Doğu Kudüs’te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buradaki Yahudi yerleşimlerin tümü illegal kabul ediliyor.