FİLİSTİN Esir Çocuklar Konferansı Düzenleniyor

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yarın Filistinli esir çocuklarla ilgili bir konferans düzenleneceği ve konferansın iki gün süreceği bildirildi.

Filistin Esir İşleri Heyeti Araştırma ve Belgelendirme Birimi Başkanı Abdunnasır Feravine, kendisinin de katılacağı uluslararası konferansın Filistinli Esirlere Destek İçin Avrupa Koalisyonu tarafından düzenlendiğini, konferansın Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün süreceğini söyledi.

Feravine, konferansa geniş bir katılım olacağını, Esir İşleri Bakanı Kadri Ebu Bekir ve insan hakları örgütleri temsilcilerinin katılacağını açıkladı.

Konferansa Özgürlükler Merkezi, Filistinli Esir Kulübü, eski esirler ve önemli şahsiyetlerin katılacağını belirten Feravine, Avrupa’da yaşayan Filistinlilerin, sol partilerin, Avrupa-Filistin dostluk derneklerinin ve farklı ülkelerden aktivistlerin de konferansta olacağını kaydetti.

Feravine, konferansta çocukların gözaltına alınmasının ve maruz kaldıkları işkencelerin konuşulacağını bildirdi.

Konferans boyunca belgesel film gösterimi yapılacağını ve fotoğraf sergisi açılacağını ifade eden Feravine, Brüksel’deki konferansta ayrıca Filistinli esirlerin kendi tanıklıklarını anlatacaklarını açıkladı.

Feravine, konferansın çok önemli olduğuna işaret ederek, işgal güçlerinin son dönemde Filistinli çocuklara yönelik ihlallerinin arttığına dikkat çekti.

İşgal rejimi zindanlarında 18 yaşından küçük yaklaşık 400 çocuk esir bulunuyor.