Filistin Direnişinden BAE’nin Utanç Anlaşmasına Tepki

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararına ve bu amaçla işgal rejimiyle yaptığı anlaşmaya Filistin’deki bütün direniş grupları tepki gösterdi ve bu anlaşmanın işgal rejiminin suçlarının üstünü örtme, onun çirkin yüzünü güzel gösterme amacına yönelik olduğunu dile getirdiler.

BAE ile işgal rejimi arasında ilişkilerin normalleştirilmesine dair anlaşmanın kamuoyuna açıklanmasından sonra Filistin’deki direniş grupları da arka arkaya tepki ve kınama açıklamaları yaptılar. Bu arada sosyal medyada da anlaşmayı hedef alan, bu anlaşmanın tehlikesine dikkat çeken muhtelif kampanyalar başlatıldı.

BAE ile işgal rejimi arasında ilişkilerin normalleştirilmesine dair bir anlaşma yapıldığı ABD Başkanı Trump tarafından duyurulmuştu ve Trump twitter mesajında; “Bugün büyük bir atak gerçekleştirildi. İki büyük dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması gerçekleştirildi” demişti.

Bu mesajın arkasından BAE’nin veliaht prensi Muhammed bin Zayed de “İkili ilişkileri düzene sokmak amacıyla ortak yardımlaşmanın başlatılması üzere BAE ile İsrail arasında anlaşma yapıldı” şeklinde bir twitter mesajı yayınlamıştı.

Bu gelişmenin ardından Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı arayarak Filistin halkının tamamının bu ihanet anlaşması, Filistin halkının hakları aleyhine siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi karşısında tek saf olduğunu dile getirmişti.