Filistin Direnişinden Apple ve Google’a Tepki

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, Google ve Apple’ın harita uygulamalarından Filistin’i silmesini “işgalci İsrail’in yandaşlığı” ve “uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal” olarak nitelendirdi.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım basına yaptığı açıklamada, “Google ve Apple, bu adımla işgalci İsrail’in yandaşlığını yapmakla birlikte tarihi gerçekleri reddetmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Hazım Kasım, bu uygulamanın hak ve adaletin ihlali olduğunu ve uluslararası hukuk ile insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Diğer yandan, İslami Cihad Hareketi, Google ve Apple’ın harita uygulamalarından Filistin’i silmesini kınadı.

Hareketten yapılan bugünkü (18 Temmuz Cumartesi) açıklamada, “Bu uygulama, hak ve adaletin ihlalidir, işgalcilerin ve ırkçı Siyonistlerin yandaşlığını yapmaktır.” ifadelerine yer verildi.

Bunun gerçekleri değiştiremeyecek umutsuz bir girişim olduğu belirtilen açıklamada, “Filistin, halkların ve milletlerin bilincinde kök salmaya devam edecek ve geçersiz bir uygulamayla silinemeyecek.” ifadeleri kullanıldı.

Orta Doğu, ABD ve Rusya ile ilgili haberler yapan AS-Source News sitesi, dün Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Google ve Apple’ın harita uygulamalarından Filistin’i sildiğini duyurmuştu.

Ramallah’taki Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de dün yaptığı açıklamada, ülkesinin, Google ve Apple’ın uygulamasına karşı atılacak yasal adımları görüştüğünü açıklamıştı.