Filistin Direniş Grupları Uzlaşı Toplantısına Katılmayacak

Ebu Merzuk sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Ulusal Konsey başkanından davet alırsak Hamas bunu o zaman değerlendirecektir” dedi.

Başta Hamas olmak üzere Filistin Halk Cephesi, Filistin Kurtuluş Cephesi ve İslamî Cihad Hareketi gibi direniş hareketleri, Filistinliler arasında bir uzlaşı ve istişare olmadan Mahmud Abbas’ın tek başına Ulusal Konsey dosyasına hükmetmesini, toplanıp toplanmayacağına ve nerede ne zaman toplanacağına karar vermesini reddediyor.

Hamas’ın Filistin Ulusal Konseyi’nin toplanması için kurulan hazırlık komisyonunun çalışmalarına katılacağıyla ilgili yayınlanan haberler hareketin yetkili mercileri tarafından yalanlandı.

Hamas’ın hazırlık komisyonunun çalışmalarına katılmayacağını daha önce ifade eden Hamas sözcüsü Hazım Kasım, Fetih’in öncelikle daha önce imzalamadığı bütün anlaşmalara uyması, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı kurum ve kuruluşların ıslahı için çalışması, bütün Filistinlileri temsil edecek yeni bir Filistin Ulusal Konseyi oluşturmak için adımlar atması gerektiğini söyledi.

Hamas hareketinden sonra İslamî Cihad Hareketi de yayınladığı açıklamada, Ulusal Konsey toplantısına katılmayacağını duyurdu.