Hamas, İslami Cihad ve FİLİSTİN Direniş Grupları İRAN’daki Terör Saldırısını Kınadı

Filistin-Gazze Direniş Gruplarından; Hamas’ın siyasi kanadı ve aynı zamanda askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugayları, İslami Cihad, El Aksa Tugayları, Ebu Ali Mustafa Tugayları, Ceyşul Mücahidin, Nasır Selahaddin Tugayı ve Sabirin Hareketi İrandaki terör saldırısını şiddetle kınayıp, İran Halkının acılarına ortak olduklarını ilan ettiler.

Hamas bir basın açıklaması düzenleyerek İran halkını ve milletini hedef alan eylemi bir “terörist saldırı” olarak tanımladı ve bu eylemi şiddetle kınadı.

Hamas, açıklamada bütün Müslüman ülkelerde her zaman güvenlik ve istikrar için duacı olduklarını belirtti. Hamas’ın açıklamasında asıl düşman olan İsrail’e karşı Müslüman ülkelerin bir bütün halinde mücadele edilmesi gerektiği belirtildi.

Filistin önemli Direniş gruplarından İslami Cihad da basın açıklamasında, yapılan terör saldırısının İran’ın İsrail karşıtı Direniş Cephesine olan desteğine ve terör ile mücadelesine darbe vurmak amacıyla yapıldığını belirtti.

İslami Cihad ayrıca basın açıklamasında İran liderliğine, yönetimine ve halkına başsağlığı ile dayanışma dileklerini iletti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de yayınladığı açıklamayla İran’da meydana gelen saldırıları kınadı.

Saldırıların İran’a tekfirciliğe ve Siyonizme karşı mücadele yolunda geri adım attıramayacağını vurgulayan FHKC, “Tahran’daki terör saldırıları Riyad’daki zirvede alınan kararların tercümesidir” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Filistin haber kaynaklarına göre Filistin Direniş gruplarının ortak bildirisinde de İran’a yapılan terör saldırılarının İsrail, Amerika ve Suudi Arabistan tarafından organize ve koordine edildiği belirtildi.

Filistin Direniş Grupları İttifakı Sözcüsü Halid Abdul-Mecid, Tahran’daki terör saldırılarının teröristlerin çaresizliğini gösterdiğini, bu terör eyleminin ABD Başkanı Donald Trump’ın Riyad’a yaptığı ziyaretinin bir sonucu olduğu ifade etti.