Filistin’in 3 Yaşındaki YOUTUBE Fenomeni

Batı Şeria’nın El-Halil kentinde yaşayan minik Fahuri’nin Youtube’da yayınlanan Filistin meselesi ve bölge sorunlarıyla ilgili konuşmalar yaptığı videoları milyonlarca kişi tarafından beğenerek izleniyor.

Küçük Filistinli, ülkesinin sorunlarına değinerek, Arap ülkeleri ve liderlerinin bunlar karşısındaki tutumunu eleştiriyor.

Önce babasının birkaç video koymasıyla izlenmeye başlanan Fahuri, daha sonra babasının adına “Fahuri TV” adıyla bir kanal açması sonucu meşhur oldu.

Kısa sürede şöhret kazanan Fahuri’nin 2 ayda yaklaşık 50 bin takipçisi bulunurken, videoları milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Ayrıca babasının yönettiği Facebook sayfasında 200 bin takipçisi yer alıyor. Son olarak babasının Fahuri adına açtığı Twitter hesabı da 13 bin kişi tarafından takip ediliyor.

Fahuri’nin babası Sair yaptığı açıklamada oğlunun kabiliyetini konuşmalarından ve yorumlarından anladığını, ayrıca Youtube’daki videoları izledikten sonra taklit etmesiyle bu alanda maharetli olduğunu fark ettiğini belirtti.

Sair, “Facebook’ta Ziyad’ın İsrail askerlerinin Filistin medya kurumlarını hedef alması ve bazılarını kapatmasıyla ilgili konuştuğu “Gazetecilik suç değil” başlığıyla bir video yayınladım. Videoya beğeni ve paylaşılma oranı karşısında şok oldum. Bu durum beni YouTube’da bir kanal açma fikrine sevk etti.” dedi.

Oğlunun konuşmalarını çekip montajladıktan sonra yayınladığını kaydeden Sair, Ziyad’ın daha çok Filistin halkıyla ilgili meselelerde konuştuğunu belirterek, “Filistin halkı, sıcak bir bölgede yaşıyor. Siyasi durumlar hayatı sarıyor. Kudüs meselesi gibi. Çocuklarımızın Trump’ın kararından, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da neler olduğundan bihaber kalması mümkün değil.” diye konuştu.

Filistinli çocukların daha küçük yaşlardan itibaren etrafında neler olduğunu öğrenmesi gerektiğini ifade eden Sair, “Bizim küçüklerimiz bile siyasetçi. Siyaseti dünyadaki diğer çocuklardan çok daha fazla biliyorlar.” ifadelerini kullandı.