Fas Halkı, İsrail’den Otobüs Alımına Tepki Gösterdi

Fas’taki insan hakları kurulları ve halk komiteleri Kazablanka şehrinin İsrail işgal rejiminden kullanılmış otobüsler almasına tepki gösterdi. Söz konusu kurullar İsrail kaynaklı herhangi bir ürün satın alınmasına karşı olduklarını dile getirerek bu otobüslerin de Fas’ın limanlarından birinin kenarında durması gerektiğini belirttiler.

Söz konusu kurulların yaptığı ortak açıklamada uluslararası ve yerel medyanın, Kazablanka Şehir Meclisi’nin ulaşım planlaması konusunda kendisine yardımcı olan bir şirket vasıtasıyla İtalya’nın Roma şehri kanalıyla İsrail’den kullanılmış otobüsler satın aldığına dair haberleri yayınladığına dikkat çekildi.

Açıklamada Roma Belediyesi’nin bu otobüsleri çok eski olması sebebiyle çevre temizliği ve vatandaşların ulaşım güvenliği açısından uygun bulmadığı için satın almadığı belirtildi.

Açıklamada; “İtalyan basınında bu otobüslerin geçtiğimiz Şubat ayının başından itibaren Kazablanka şehrinin limanında tutulduğu belirtildi. Kazablanka ili yönetimi ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmamayı tercih etti. Bu da haberin doğruluğu ihtimalini güçlendirmektedir” denildi.

Açıklamaya imza atan kurullar Fas’ın İsrail’in kullanılmış araçlarının çöplüğü olmasına karşı olduklarını özellikle de ister doğrudan ister dolaylı alışveriş suretiyle olsun işgal rejimiyle ticari ilişkilerin normalleştirilmesi konusuyla ilgili bir gelişmeyi kesinlikle reddettiklerini çünkü Fas halkının buna razı olmadığını belirttiler.