El-Fetih İçinden De Mahmud Abbas’a ÇAĞRI VAR!

Hareket,  Filistin Devlet Başkanı Abbas’a Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ni görevden alma çağrısı yaptı.

Gazze’deki Fetih Hareketi’nin sözcüsü Fayiz Ebu Iyta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Uzlaşı Hükümeti’nin Filistin yönetimine bağlı kamu çalışanlarına yönelik kesinti kararını ve bu kararın alınmasının arkasındaki gerekçeleri kabul etmediklerini belirtti.

GÖZAT  Hamas: Fetih Yönetimi HALKI KANDIRIYOR

Iyta, söz konusu uygulamanın sadece Gazze’deki kamu çalışanlarını kapsamasına işaret ederek, kararın vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmasından kaynaklanabilecek tehlikeli siyasi yansımaları olabileceği uyarısında bulundu.

Sözcü Iyta, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Filistin yönetiminin üzerindeki siyasi ve ekonomik baskının farkındayız.

GÖZAT  El-Fetih Yönetiminden Gazze Memur Maaşına %30 Kesinti

Ancak bu baskıya karşı önlem alabilmek için tüm çabaların birleştirilmesi, baskının neden olduğu etkileri ayrım yapılmaksızın tüm kamu çalışanlarının paylaşması gerekir.”

Filistin Devlet Başkanı Abbas’a kararla ilgili yürütmeyi durdurmak için müdahale etme çağrısında bulunan Iyta, Gazze’deki kamu çalışanlarına yönelik ayrımcılık politikasının sorumluluğunun Uzlaşı Hükümeti’nde olduğunu kaydetti.

GÖZAT  Filistin'de GAZZE YALNIZ DEĞİL Girişimi

Gazze Şeridi’ndeki kamu çalışanları önceki gün yaptıkları açıklamada, mart ayı maaşlarında yüzde 30 kesinti olduğunu belirtmişti. Uzlaşı Hükümeti ise geçici olduğunu açıkladığı kesintinin primlerden yapıldığını ve ambargodan kaynaklandığını bildirmişti.

Filistin’de 2 Haziran 2014’te Ulusal Uzlaşı Hükümeti kurulmuş ancak Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet Gazze Şeridi’nde göreve başlayamamıştı.