Ebu Merzuk: Mısır Filistin Görüşmeleri Genişletilecek

Kudüs Televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda önemli bilgiler paylaşan Hamas lideri Ebu Merzuk, Mısırlı yetkililerle görüşmelerin hiçbir zaman kesilmediğine dikkat çekerek, Kahire’ye yaptıkları kısa süreli ziyaretin ardından geniş katılımlı görüşmelerin olacağını belirtti.

Birkaç gün önce Mısır’a yaptığı ziyarette yetkililerle görüşmesinin doğal olduğunu, Hamas ile Mısır’ın resmi veya gayri resmi ilişkilerinin önemli ve gerekli olduğunu kaydetti.

Mısırlı yetkililere Doha’da Hamas ile Fetih arasında geçen görüşmelerle İsviçre’de yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Ebu Merzuk “Aynı şekilde Mısırlı yetkililerle toplanması beklenen Filistin Ulusal Konseyi’nin Ramallah’taki toplantısını da ele aldık. Bu konuda hareketin işgal altındaki bir yerde yapılacak toplantıları reddeden tavrını ilettik. Bunların yanında 2005 Kahire Anlaşmasının ön gördüğü şekilde FKÖ’ye bağlı kurum ve kuruluşların yapılandırılmasıyla ilgili bakış açısını da aktardık” dedi.

Rafah kapısını da tartışmaya açtıklarına dikkat çeken Ebu Merzuk, kapının hem insanlar için hem de mallar için açık tutulması konusundaki düşüncelerini ilettiklerini ifade etti.

Heniyye’nin geciken dönüşüne de açıklık getiren Ebu Merzuk, Sina’daki güvenlik sorunu nedeniyle ziyaretin geciktiğini, yakında Gazze’ye geleceğini söyledi.