DSÖ: Gazze Hastaneleri 2 Haftadan Fazla Dayanamaz

Dünya Sağlık Örgütü’nün Gazze Şeridi’ndeki ofisinin müdürü Abdunnasır Subh yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta içinde koronavirüse yakalananların sayısındaki artışın endişe verici olduğunu ve Gazze bölgesindeki sağlık sektörünün elindeki imkanların iyice azalmasına yol açtığını dile getirdi.

Subh bir radyoya yaptığı açıklamada hastalıktaki artışın böyle devam etmesi durumunda Gazze’deki sağlık sektörünün iki haftadan fazla dayanamayacağına dikkat çekti.

Subh açıklamasında Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsle mücadele için gerekli maddelerin ve cihazların Gazze’ye sokulmasının kolaylaştırılması için çalıştığını, bu çerçevede son olarak yapılanın da 15 yapay solunum cihazının bölgeye sokulması olduğunu belirtti.

Subh, Gazze şeridinde yapılan testlerde çıkan pozitif vakaların %25-30 civarında olduğuna dikkat çekerek bunun önemli bir tehlikeye ve ahalinin bu hastalıktan korunmak için yeterince bilinçli davranmadığına ve tedbirlere gereği gibi uymadığına işaret ettiğini söyledi.

Subh açıklamasında ayrıca aşının Gazze bölgesine önümüzdeki Temmuz ayından önce ulaşmasının beklenmediğine dikkat çekti.