Direniş Ekseni Liderlerinden Dünya Kudüs Günü Açıklaması

Dünya Kudüs Günü dolayısıyla Kudüs Minberi isimli online programda konuşan Direniş Cephesi liderleri, Filistin halkının Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı savunmasına yönelik desteklerini dile getirdi. 

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nehhale, Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen “Filistin, Ümmetin Merkezi Sorunu” başlıklı konferansta konuştu.

Video konferans yöntemiyle programa katılan İslami Cihad Hareketi lideri Ziyad Nehhale, “Bu yıl mübarek Ramazan ayını idrak ederken biz Filistin’de daha diriyiz. Filistin ve Kudüs hakkımızı savunmak ve Filistin toprakları üzerindeki Siyonist işgale karşı direnmek için daha hazırız” dedi.

Nehhale, “Filistin, Ümmetin Merkezi Sorunu başlıklı bu konferans ve taşıdığı anlam, Yemen’in zor koşullarına ve sürekli saldırganlığa maruz kalmasına rağmen gerçekleşiyor. Konferans, Filistin ve Kudüs’te yaşananlar ve Filistin halkının Siyonist düşman karşısında inşa ettiği yeni denklemlerle eş zamanlı olarak Dünya Kudüs Günü kutlamalarımızla gerçekleşiyor. Bugünün önemini ve İslam ümmetinin vahdetine yönelik işaretlerini vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

“7 yıldır hiçbir meşru gerekçesi olmayan saldırılara rağmen Yemen, halkının iradesi, gücü ve azmi ile Filistin davasını, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı destekleyip savunmaya devam etti” diyen Nehhale, “Bu konferansınız, Yemen’in Arap ve Müslüman halkının Filistin davasına ve Filistin halkının mücadelesine olan taraftarlığının sadece bir başka kanıtıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Filistinli lider, “Yemen’e karşı bu saldırganlığı sürdürenler, Filistin’in “İsrail” olduğunu kabul ettiklerini doğrulayan her türlü araç ve yöntemle Siyonist oluşuma yaklaşmakta, onun suçlarına sessiz kalmakta ve onunla ilişkilerini güçlendirmektedir” dedi.

Nehhale sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mücahit Filistin halkımız hala cihat ve direniş ahdinde, Filistin ve Kudüs’teki tarihi haklarına sahip çıkma ahdindeler. Bugün daha diri ve Siyonist tuğyana ve Yahudi kibrine karşı daha güçlüdür.

Burada hepimiz bu kibirli ve yozlaşmış Siyonizm’i kırmak ve katil Siyonist suçluların yüzlerini kötülemek için saf tutuyoruz.

Filistin topraklarında yaşanan direniş bu ülkenin bizim olduğunu ve katillerin tarihin gerçeklerini değiştiremeyeceğini teyit ediyor.

Bu katiller, silahlarıyla ve dünyanın şer güçlerinin desteğiyle bizi terörize edebileceklerine inanıyorlar.

Evet, bizi öldürebilirler ama dinimizi, inancımızı, toprağımızı elimizden alamazlar.”

Bazı Arap rejimlerinin Filistin’e yüz çevirdiğini bildiren Nehhale konuşmasına şöyle devam etti:

“Yemen’in büyük, yiğit ve mücadeleci halkını ve onların yiğit liderliğini selamlıyor ve onlara diyorum ki: Katillerin isimleri farklı da olsa mazlumiyetimiz birdir.

Yemen’e yönelik zalim savaşın ve Yemenli kardeşlerimize uygulanan kuşatmanın sona ermesi için çağrı yapıyor, savaşın durdurulması için yapılan tüm çabaları teşvik ve tebrik ediyoruz.

Ve Yemen’e saldıranların liderlerine diyorum ki: Allah’a yemin ederim ki Yemen’de öldürülen bir çocuk, Allah katında sahip olduğunuz bütün petrol ve paradan daha faziletli ve daha değerlidir.

Kaç çocuk öldürdünüz! Kaç yaşlı! Kaç kadın! Vallahi bu zulüm ve saldırganlıktır.”

Bahreynli dini merci Şeyh İsa Kasım ise programda yaptığı konuşmada, bu yılki Dünya Kudüs Günü etkinliklerinin önceki yıllara göre daha ciddi ve güçlü olması gerektiğini belirtti.

Şeyh İsa Kasım, Siyonist rejimin yıkılacağı kaydederek, bu rejimle ilişkileri normalleştirme hareketlerine karşı durmanın gerekliliğinin altını çizdi.

Programda konuşan, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Tümgeneral Ebu Ahmed Fuad, Filistin direnişine desteklerinden ötürü İran’a teşekkür ederken, Kudüs Gücü Eski Komutanı Şehit Kasım Süleymani’yi andı.

Program’da Irak Müftüsü Şeyh Mehdi Samidi, Kudüs Başpiskoposu Ataullah Hanna ve Filistin Halk Cephesi – Genel Komutanlık Genel Sekreteri Talal Naci de birer konuşma yaptı.