DEBKA: Bu Füze, İRAN’dan İSRAİL’e Bir Mesaj

MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Siyonist DEBKA sitesi tarafından yayınlanan haberde, İslami Cihad’ın denizdeki boş araziye yaptığı füze atışı, İran’dan Siyonist İsrail’e bir mesaj niteliğinde olduğu belirtildi. Haberin detayları ise şöyle:

“29 Nisan Pazartesi gecesi İsrail’in güneydeki liman şehrinin denizine düşen roket, kuzeydeki Gazze’den Filistin İslami Cihad hareketi tarafından ateşlendi. İsrail ordu sözcüsü roketin Hamas’a bağlı olmayan İslami Cihad tarafından ateşlendiğini belirtti. DEBKA’nın askeri kaynakları ise İslami Cihad ve Hamas’ın roket saldırılarının Gazze Şeridi’nde kurulan birleşik bir savaş odasında koordine edildiğini kaydediyorlar. İsrail ise saldırıya Filistin balıkçılık sahasını 6 mile indirerek cevap verdi.

DEBKA ekliyor: İsrail’in güneyinde işitilen füze patlaması Tahran vekili İslami Cihad tarafından kasten ateşlendi ve İsrail’in iki ana kargo limanından birindeki gemi geçişlerine tehdit oluşturmak amacı taşıyor. ABD’nin 6. Filosuna ait bir destroyer geçen sene limanı ziyaret etmişti.

Güneydeki bu liman Gazze Şeridi’ndeki Filistin roketlerinin menzili altında kalırken kuzeydeki Hayfa limanı da Hizbullah’ın tehdidi altında. Daha geçtiğimiz ay Filistinli gruplar hassas isabetli füzeleriyle Tel Aviv için nasıl tehdit arz ettiklerini gösterdiler.

İran’ın misillemesi Hürmüz ya da Bab el-Mendeb boğazlarını petrol trafiğine kapatmak gibi doğrudan ve aşırı olmayabilir. İsrail’in bu önemli güney limanını kapatmak başlangıç için yeterli olacaktır.

Ardından Hayfa gelecek. Hizbullah geçenlerde Lübnan’ın Filistin mülteci kamplarındaki Hamas eylemcilerinden oluşan ‘direniş milisleri’ teşkil etti. Bunlar da İran’ın kontrolünde olacaklar. Pazartesi günü denizde tehlikesizce patlayan roketin taşıdığı mesaj şuydu: İran İsrail’in iki ana limanını -bunlardan birinde İsrail deniz kuvvetleri karargâhları yer alırken ikisi de Amerikan 6. Filosu savaş gemilerince ziyaret edilmektedir- bloke etme araçlarına sahiptir.